Artykuł sponsorowany

Na co musisz uważać wykonując instalację wodną w domu?

Na co musisz uważać wykonując instalację wodną w domu?

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest niezbędna w każdym domu. Zapewnia dostęp do wody pitnej, umożliwia utrzymanie higieny, przygotowywanie posiłków, wykonywanie prac porządkowych i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Instalacja wodociągowa w kuchni czy łazience powinna być wykonana zgodnie z określonymi zasadami. Dowiedz się, co zrobić, aby uniknąć problematycznych błędów.

Materiały, a jakość wody

O sprawności instalacji wodociągowej świadczy nie tylko woda płynąca w kranie po jego odkręceniu, ale również trwałość wszystkich elementów. Budowanie domowego wodociągu to inwestycja na lata, dlatego konieczne jest zadbanie o to, aby instalacja była jak najtrwalsza i nie ulegała degradacji w zbyt szybkim tempie. Czynnikiem, który o tym decyduje, jest materiał, z którego wykonano elementy instalacji. Powszechnie wiadomo, że jednym  z najlepszych metali do transportu wody jest miedź. Rury miedziane nie tylko są odporne na zarastanie i rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, ale też korzystnie wpływają na jakość wody. Pomimo to jednak miedziana instalacja nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nie sprawdzi się ona w miejscach, w których woda ma kwaśny odczyn. Spowoduje wówczas intensywne gromadzenie jonów i przyczyni się do korozji rur. Miedź źle również znosi towarzystwo stali. Takie sąsiedztwo inicjuje tzw. elektrokorozję. Dlatego, wykonując instalację miedzianą, nie można stosować do łączenia rur czy ich mocowania elementów ze stali.

Izolacja cieplna i sąsiedztwo

Specjaliści z firmy Hydroserwis24, którzy zajmują się wykonywaniem instalacji wodnych w domach, szczególną uwagę zwracają też na lokalizację rur z zimną i ciepłą wodą. Najwyższy komfort zapewnia użytkownikowi dostęp do bardzo gorącej wody w jednej nitce wodociągu oraz do zimnej w drugiej nitce. Jednym z często popełnianych błędów jest umieszczanie rur z ciepłą i zimną wodą blisko siebie i bez odpowiedniej izolacji. W konsekwencji dochodzi do wymiany energii cieplnej, zimna woda się nagrzewa, a gorąca – stygnie. Izolacja jest też niezbędna na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach bez ogrzewania. Szczególnie zimą pozbawione jej rury szybko się wychładzają, a w przypadku zimnej wody – zamarzają.

Uziemienie rur i odpowiednia średnica

Do innych często popełnianych błędów podczas wykonywania instalacji wodociągowej zalicza się brak uziemienia. Jeśli w sąsiedztwie wodociągu w ścianie przebiegają kable elektryczne, może nastąpić przebicie. W takiej sytuacji cała rurka zgromadzi ładunki elektryczne i może porazić prądem. Nowoczesne wodociągi są wykonywanie z tworzyw sztucznych, które nie przewodzą prądu. Izolacji nie wymaga też wodociąg metalowy, jeśli w jego konstrukcji znajdują się elementy z tworzywa.

Dla funkcjonalności wodociągu w domu istotny jest również właściwy dobór światła rur. Zbyt mała średnica nie zapewni odpowiedniej siły strumienia wody, a zbyt duża będzie powodować jej nadmierne zużycie. Warto też pamiętać, aby nie umieszczać rur bezpośrednio w wylewce podłogowej. Różnica naprężeń może powodować pękanie betonu. Aby zapobiec takiemu zjawisku, należy umieszczać rury w peszlach minimum 4 cm pod powierzchnią wylewki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz