Artykuł sponsorowany

Montaż rynien krok po kroku

Montaż rynien krok po kroku

Rynny to niezbędny element każdego dachu. Choć z pozoru wydają się bardzo prostym systemem, prawidłowe ich wykonanie wcale do prostych zadań nie należy, wymaga nie tylko sporych umiejętności, ale i wysokiej dokładności – dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie go doświadczonemu dekarzowi. Jeśli jednak chcemy spróbować zrobić to osobiście, powinniśmy wiedzieć, jak wyglądają kolejne etapy montażu.

Mocowanie haków

Pierwszym krokiem w montażu rynien jest zamontowanie haków, na których rynny będą się opierać. Haki montuje się do deski okapowej, ściany, krokwi, łat lub szyny przymocowane do konstrukcji dachu.

- Ważne jest zachowanie odpowiedniej szerokości – radzi specjalista firmy Ambit - Hak powinien być zamontowany w takich sposób, aby rynna po umieszczeniu w nim nie wystawała poza krawędź dachu na więcej, niż 2/3 szerokości. Haki montuje się z lekkim spadkiem. Najniżej położony powinien być hak przy planowanym wlocie do rury spustowej, najwyżej zaś hak położony najdalej od spustu. Spadek powinien wynosić od 2 do 5 mm na metr rury. Przy wyznaczaniu spadku warto posłużyć się żyłką rozciągniętą między skrajnymi punktami rynny.

Łączenie rynien

Przed ułożeniem rynien w hakach należy wymierzyć i ewentualnie przyciąć do odpowiednich długości. Rynny PCV łączy się przy użyciu specjalnych zatrzasków – przy mierzeniu długości należy wziąć pod uwagę, że zatrzaski nie powinny wypadać w tych samych miejscach co haki. Końce rynny powinny być zakryte zaślepkami, zaś narożniki – łącznikami narożnikowymi. Należy pamiętać również, że rynny o długości ponad 20 metrów należy podzielić na krótsze odcinki przy pomocy złączek dylatacyjnych.

Rury spustowe

Rury spustowe to pionowe odcinki rynien, którymi woda opadowa spływa ku ziemi. Montuje się je do ścian przy pomocy specjalnych obejm, które z kolei przytwierdza się do ściany pod punktami łączeń rury w odstępach maksymalnie 2 metrów. Do zmian kierunku rury spustowej używa się kolan o różnych kącie załamania. Wylot rury powinien znajdować na wysokości około 30 cm nad gruntem.

Zakończenia rur spustowych

Popularnym rozwiązaniem jest odprowadzanie deszczówki wprost do zbiorników podziemnych umieszczanych na terenie posesji lub do kanalizacji deszczowej. W tym celu na końcu rur spustowych montuje się tzw. buty, czyli specjalne wpusty z osadnikiem i rewizją. Tradycyjnym rozwiązaniem jest wylewka, czyli lekko wygięte zakończenie, przez które woda opadowa wylewa się wprost na ziemię.

Test szczelności

Ukończoną rynnę należy sprawdzić pod kątem szczelności. W tym celu zamyka się jej odpływy i napełnia wodą do około ¾ wysokości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz