Artykuł sponsorowany

Montaż rusztowań aluminiowych – jakie należy mieć uprawnienia?

Montaż rusztowań aluminiowych – jakie należy mieć uprawnienia?

Rusztowania są bardzo przydatne w wielu pracach wykonywanych na wysokościach. Konstrukcje te wykorzystywane są w branży budowniczej, a także w halach produkcyjnych, czy w branży chemicznej i spożywczej. Jednym z popularnych typów tych konstrukcji są rusztowania aluminiowe. Zanim jednak możliwe będzie ich używanie, najpierw należy je zamontować. Wydaje się być do dość łatwe, jednakże w celu montażu takich konstrukcji wymaga się posiadania odpowiednich uprawnień.

Uprawnienia niezbędne do montażu i demontażu rusztowań

Wydawać by się mogło, że po zakupie rusztowań wystarczy je tylko złożyć i można zacząć z nich korzystać. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej, ponieważ jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień to nie możemy samodzielnie wziąć się za składanie rusztowań. Zarówno do montażu, jak i demontażu tych konstrukcji należy posiadać odpowiednie uprawnienia dla montażystów rusztowań. Takie uprawnienia wymagane są w przypadku składania lub rozkładania wszelkiego typu rusztowań, w tym stalowych oraz aluminiowych. Regulacja tych zagadnień miała miejsce w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6.09.2001 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robot ziemnych, budowlanych i drogowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba chcąca montować i demontować rusztowania musi ukończyć szkolenie zakończone sprawdzianem, który musi zostać zaliczony przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Osoba, która ukończyła egzamin z pozytywnym wynikiem dostaje świadectwo i wpis do księgi operatora.

Do montażu rusztowań, w które można zaopatrzyć się w firmie S.K.A.T. Rusztowania z Siemianowic Śląskich, oprócz wspomnianego uprawnienia wymagane są również aktualne badania lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokościach. Konieczne jest także przejście instruktażu stanowiskowego polegającego na montażu i demontażu danych typów rusztowań. Ostatnią rzeczą niezbędną do wykonania tej czynności jest posiadanie instrukcji montażu lub demontażu, którą wydają producenci rusztowań.

Kiedy można pracować na rusztowaniach?

Po złożeniu rusztowania nie wolno od razu przystąpić do korzystania z niego. Rusztowanie dopuszczone jest do użytku tylko po jego oficjalnym odbiorze. Takie odbioru może dokonać kierownik budowy lub osoba uprawniona do tej czynności, która posiada uprawnienia umożliwiające jej pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w specjalności o charakterze konstrukcyjno-budowlanym.

Prace na rusztowaniach mogą wykonywać osoby, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazaniach do pracy na wysokościach powyżej 3 metrów. Poza tym pracownik podejmujący się takiej pracy musi zostać zapoznany z ryzykiem zawodowym w pracach wysokościowych oraz ma obowiązek wzięcia udziału w instruktażu stanowiskowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz