Artykuł sponsorowany

Montaż kotłowni z firmą Instalacje Sanitarne i c.o. Pieńkosz

Montaż kotłowni z firmą Instalacje Sanitarne i c.o. Pieńkosz

Wybierając rodzaj ogrzewania do domu za pomocą paliwa, musimy liczyć się z budową kotłowni. W zależności od wybranego urządzenia i opału montujemy instalację zgodną z prawem oraz zasadami bezpieczeństwa. Firmy dostarczające nowoczesne kotły oraz pozostałe części instalacji grzewczych, zajmują się też profesjonalnym montażem, np. Instalacje Sanitarne i C.O. Pieńkosz.

Rozróżnienie rodzajów kotłów ze względu na paliwo

Wykonanie kotłowni wymaga wybrania rodzaju kotła zasilającego instalację centralnego ogrzewania oraz podgrzewającego wodę użytkową. Do jego opalania mamy do wyboru paliwo:

  • gazowe,
  • olejowe,
  • stałe.

Tradycyjne kotły na paliwo stałe, wymagają większej powierzchni na trzymanie opału. Wadą jest to, że trzeba ręcznie dokładać do pieca oraz wygarniać popiół. Może też się zdarzyć, że przepisy antysmogowe zakażą używania urządzenia starego typu. Piece najnowszej generacji mają automatyczny podajnik oraz funkcję automatycznego rozpalania. Jako paliwa używa się w nich pelletu lub groszku węglowego.

Urządzenia grzewcze na gaz są droższe, ale bezobsługowe. Warunkiem korzystania z nich jest dostęp do sieci gazowej. Na terenach wiejskich jest podłączonych do niej mało gospodarstw, z tego względu pobiera się gaz płynny LPG ze zbiornika usytuowanego obok domu. Zasilanie kotła olejem opałowym również wymaga zbudowania zasobnika wewnątrz domu lub wkopania go w ziemię obok budynku.

Jaką moc kotła wybrać?

W zależności od potrzeb grzewczych budynku wybiera się moc kotła. Są tutaj dokładne wytyczne. Jak mówi pracownik firmy Instalacje Sanitarne i C.O. Pieńkosz:

Zapotrzebowanie na moc grzewczą standardowego domu o powierzchni 150 m2 wynosi 10 kW, czyli 50W/m2.

Fachowcy przestrzegają też przed instalacją, która posiada za dużą moc względem realnych potrzeb ogrzania lokum. Urządzenia wtedy nie pracują z mocą nominalną, a tylko to gwarantuje najwyższą czystość i sprawność spalania. Najlepiej projekt kotłowni łącznie z ustaleniem mocy grzewczej zlecić firmie, która potem dostarczy i zamontuje całą instalację.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz