Artykuł sponsorowany

Mieszanka poplonowa traw sposobem na szybką produkcję brakującej paszy objętościowej.

Mieszanka poplonowa traw sposobem na szybką produkcję brakującej paszy objętościowej.

W hodowli zwierząt niezwykle ważną rolę odgrywają pasze objętościowe. Dotyczy to nie tylko bydła i koni, ale także trzody chlewnej czy drobiu. Pasze objętościowe klasyfikuje się na podstawie zawartości energii netto w 1 kg suchej masy (4,1 MJ energii netto) oraz ilości włókna surowego w 1 kg suchej masy (powyżej 18%). Jednym z najszybszych sposobów na uzyskanie pasz objętościowych jest uprawa mieszanek poplonowych traw, które dodatkowo wykorzystuje się do kondycjonowania ziemi uprawnej.

Uzyskiwanie paszy objętościowej z poplonowej mieszanki traw

Pasze objętościowe można podzielić na dwie grupy; soczyste i suche. Pierwsza z nich dzieli się na trzy rodzaje: zielonki, kiszonki oraz okopowe. W kontekście mieszanek poplonowych przyjrzymy się jedynie dwóm pierwszym.

Zielonki – jest to pasza, w skład której wchodzą całe rośliny – łodygi, kwiatostany, liście – skoszone w odpowiednim momencie i podane zwierzętom w formie nieprzetworzonej. Charakteryzuje je wysoka zawartość wody. Do produkcji zielonek wykorzystać można mieszanki poplonowe traw z wysokim udziałem bobowatych. W ten sposób uzyskujemy nie tylko wysokobiałkową paszę dla zwierząt, ale także poprawiamy jakość ziemi uprawnej. Stosowanie tego rodzaju mieszanek przyczynia się do: wzrostu wodonośnych  agregatów glebowych, stabilizacji struktury ziemi, aktywnego wsparcia życia w glebie i organicznego nawożenia jej.

Kiszonki – jest to rodzaj paszy objętościowej, która wykorzystywana jest głównie do żywienia zimowego przeżuwaczy. Najlepszym sposobem na pozyskanie dużej ilości materiału roślinnego na kiszonki jest zastosowanie mieszanki poplonowej traw z życicy westerwoldzkiej. Po pierwsze trawy te cechuje szybki przyrost. Po drugie zwierają one dużą ilość cukrów, dzięki czemu dużo lepiej się zakiszają. Co więcej, mieszanki traw oparte o odmiany życicy westerwoldzkiej diploidalne i tetraploidalną wykazują wysoką odporność na rdzę źdźbłową oraz mączniaki.

Produkcją i dystrybucją mieszanek poplonowych traw, wykorzystywanych również w roli wysokojakościowych pasz objętościowych, zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak DSV Polska z siedzibą w Wągrowcu.

Jak szybko pozyskać paszę objętościową?

Najszybszym sposobem na uzyskanie wysokiej jakości paszy objętościowej jest zastosowanie jednorocznej odmiany życicy wielokwiatowej, czyli życicy westerwoldzkiej. Dojrzałość pastwiskową uzyskuje ona po 6 tygodniach, gdy wysokość porostu wynosi ok. 15 cm i rozpoczyna się zwarcie łanu. Dojrzałość kiszonkową uzyskuje po 8 tygodniach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz