Artykuł sponsorowany

Międzynarodowy transport zwłok – formalności

Międzynarodowy transport zwłok – formalności

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których pojawia się konieczność zorganizowania międzynarodowego transportu zwłok. Jest to związane z tym, że coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę i tam organizuje sobie życie. W przypadku ich śmierci rodzina stoi przed wyzwaniem związanym ze sprowadzeniem ich ciała do kraju. Jakie elementy są ważne podczas międzynarodowego transportu zwłok?

Co mówią przepisy prawne na określony temat?

Przepisy prawne dotyczące międzynarodowego transportu zwłok, określone są zarówno w polskich normach, jak i zagranicznych regulacjach.

Gdy dochodzi do zgonu Polaka, konsul informuje o tym fakcie rodzinę przebywającą w kraju z udziałem Urzędu Wojewódzkiego. Zorganizowanie transportu ciała do Polski należy do zadań osoby, która podejmuje decyzję o przewiezieniu zwłok.

W procedurze związanej z międzynarodowym transportem zwłok potrzebna jest zgoda polskiego konsula, określająca, że nie ma przeciwwskazań, żeby zmarły mógł zostać przewieziony do ojczyzny. Trzeba się liczyć z opłatą konsularną, która wynosi 60 złotych. Niektóre państwa wymagają policyjnego pozwolenia na wywiezienie zwłok i zaświadczenia, że zakład pogrzebowy spełnia wymagania dotyczące międzynarodowego transportu zwłok – wskazuje pracownik zakładu pogrzebowego Memento Mori z Brańska.

Formalności dotyczące wysyłki

Niezbędne czynności administracyjne związane z międzynarodowym transportem ciała zmarłego mogą być wykonane przez przewoźnika. Wcześniej jednak zakład pogrzebowy musi uzyskać od osoby odpowiadającej za pogrzeb wniosek o wydanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok, o przeprowadzenie odprawy sanitarnej, upoważnienie do załatwienia wszelkich formalności związanych z wysyłką, odebrania rzeczy prywatnych, trzech egzemplarzy aktu zgonu, a w konsekwencji ciała osoby zmarłej.

Jakie zasady musi spełnić środek transportu?

Międzynarodowy transport zwłok musi odbywać się w określonych warunkach. Do tego celu przeznaczone są specjalne autokarawany, które powinny być oznakowane. Muszą mieć osobną część, która przeznaczona jest do umieszczenia ciała. Trumnę należy zabezpieczyć przed przesuwaniem. Niezbędne są również filtry powietrza. Co więcej, podłogę trzeba wyłożyć specjalnym preparatem, gdyż po każdym transporcie przeprowadza się dezynfekcję.

Trumna musi być metalowa lub drewniana, ale wybita blachą. W środku trzeba umieścić substancję, która ma właściwości chłonne. Przed podróżą musi ona być hermetycznie zalutowana i umieszczona w drewnianej skrzynce, która musi być opieczętowana w konsulacie. Po przywiezieniu do Polski zmarły powinien być natychmiast pochowany.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz