Artykuł sponsorowany

Metody wiercenia studni głębinowych

Metody wiercenia studni głębinowych

Studnie głębinowe pozwalają cieszyć się nieograniczonym dostępem do darmowych zasobów wód gruntowych i pozostawać niezależnym od sieci wodociągowej. Aby dostać się do pokładów wody i czerpać ją za darmo, wystarczy wywiercić studnię. Można to robić różnymi metodami. W tym tekście przybliżymy dwa sposoby na to, aby wywiercić studnię głębinową: metodę płuczkową oraz udarowo-obrotową.

Wiercenie studni głębinowej metodą płuczkową

Metoda płuczkowa ma ponad stuletnią historię, jednak z powodzeniem jest stosowana do dziś. Za jej popularnością przemawia fakt, że otwór jest jednocześnie wywiercany i oczyszczany z urobku (zwiercin). Jak to się dzieje? Opowiada ekspert z firmy Solarbek oferującej prace ziemne i studnie głębinowe:

Wiercenie studni metodą płuczkową idzie szybko i sprawnie, a odwiert staje się źródłem czystej wody dzięki tzw. płuczce. Płuczka to płyn albo gaz, który ma za zadanie zapobiegać temu, aby urobek opadał na dno wierconego otworu. Płuczka jednocześnie chłodzi wiertło i zapewnia smarowanie, a także nie dopuszcza do obsuwania się ścian odwiertu.

Płuczki dzielimy na wodne i powietrzne. Są one wtłaczane do wierconego otworu przez pompę płuczkową pod ciśnieniem, które pozwala zebrać zwierciny z dna odwiertu i wynieść je na powierzchnię. Tam płuczka jest oczyszczana i przetaczana przez otwór ponownie. Zdecydowanie skraca to czas prac, ponieważ nie trzeba co jakiś czas usuwać zwiercin z otworu, lecz dzieje się to w trakcie prac.

Udarowo-obrotowa metoda wiercenia studni głębinowych

Metoda udarowo-obrotowa wiercenia studni głębinowych jest mniej popularna niż płuczkowa, jednak pod względem wydajności jest do niej zbliżona. To odpowiednie postępowanie w przypadku trudnych podłoży, np. porowatych albo bardzo twardych skał, w których nie sposób wiercić metodą płuczkową.

W metodzie udarowo-obrotowej łączy się działanie wgłębnych młotów wiertniczych, które zapewniają pracę udarową, z wiertnicami hydraulicznymi, które wykonują obroty. Ta metoda wiercenia jest trudniejsza, droższa, bardziej czasochłonna, ale efektem jest studnia o długiej żywotności. Dodatkowo można zastosować płuczkę powietrzną, która na bieżąco będzie oczyszczała odwiert.

Który sposób na wiercenie studni głębinowych jest lepszy? Trudno orzec. Wszystko zależy od tego, jaka jest budowa geologiczna terenu, w którym ma być wykonany odwiert. Decyzję o doborze metody wiercenia najlepiej pozostawić profesjonalistom, który wykonają uprzednio odpowiednie badania gleby, aby znaleźć jak najlepszą wodę i dostać się do niej bez zbędnego wysiłku.

Oceń artykuł (5)
4.4
Komentarze
Dodaj komentarz