Artykuł sponsorowany

Metody spawania stali nierdzewnej

Metody spawania stali nierdzewnej

 Spawanie to obecnie najskuteczniejsza metoda łączenie ze sobą elementów wykonanych z metalu, powszechnie stosowana w branży konstruktorskiej. W zależności od rodzaju tworzywa, z którego dane elementy zostały wykonane, stosuje się różne metody spawania. Nie inaczej jest w przypadku stali nierdzewnej

Spawania metodą TIG

Skrót TIG pochodzi od angielskiego sformułowania Tungsten Inert Gas – w wolnym tłumaczeniu oznacza ono spawanie nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych. W literaturze fachowej używa się również oznaczenia liczbowego – 141. Jako gazy osłonowe wykorzystuje się między innymi argon, hel oraz ich mieszanki.

- Ich zadaniem jest ochrona świeżo powstającej spoiny przed wpływem powietrza atmosferycznego, mogą również w dużej mierze wpływać na właściwości spoiny – wyjaśnia specjalista firmy Bakron.

Spawanie polega na wytworzeniu łuku elektrycznego między wolframową, nietopliwą elektrodą a spawanym materiałem. Powszechnie metoda TIG znana jest jako najskuteczniejsza i najbardziej precyzyjna metoda spawania, zarówno jeśli chodzi o spawanie ręczne, jak i automatyczne.

Spawanie metodą MIG

Metoda MIG, czyli Metal Inert Gas polega na zastosowaniu topliwej elektrody, otoczonej osłoną z gazów obojętnych (czyli ponownie argonu, helu lub ich mieszanki). W przeciwieństwie do wyżej opisanej metody wykorzystującej elektrodę wolframową, elektroda stosowana w metodzie MIG służy jednocześnie jako materiał do tworzenia spawu – topi się, łącząc ze spawanymi elementami. Zadaniem gazów osłonowych jest odcięcie łuku i jeziorka płynnego metalu od wpływu powietrza atmosferycznego. W literaturze fachowej metoda MIG oznaczana jest numerem 131. Główne zalety tej metody to dobra jakość spoin, wysoka wydajność oraz możliwość zautomatyzowania procesu spawania. Do jej wad należy konieczność osłony miejsca pracy przed wiatrem, dlatego metoda ta stosowana jest głównie w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie występuje ruch powietrza.

Spawanie plazmowe

W skrócie PAW – z angielskiego Plasma Arc Welding. Metoda ta bardzo przypomina metodę TIG, bowiem w niej również wykorzystuje się elektrodę wolframową. Różnicą stanowi sposób wytwarzania energii potrzebnej do stopienia spawanego materiału. W metodzie PAW łuk elektryczny jest ogniskowany przy pomocy specjalnie zaprojektowanej dyszy chłodzonej wodą – w ten sposób powstaje plazma czyli zjonizowany gaz osiągający temperaturę nawet 20 000 stopni Celsjusza (w metodzie TIG łuk osiąga temperaturę około 6000 stopni).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz