Artykuł sponsorowany

Metody badania słuchu

Metody badania słuchu

Jeśli Ty lub Twoje dziecko borykacie się z niedosłuchem lub innymi niepokojącymi objawami w obrębie narządu słuchu, być może pomocne okażą się badania diagnostyczne. Nie wiesz na co się przygotować? Podpowiemy Ci, jakie są najczęściej wykonywane badania w tym zakresie oraz czym się one charakteryzują. Wyjaśniamy również, co to jest obiektywne badanie słuchu.

W jakim przypadku należy poddać się badaniom słuchu?

Wady słuchu u dzieci i dorosłych mogę być uporczywe i znacząco obniżać komfort życia. Przede wszystkim, pozornie nieszkodliwe dolegliwości mogą przekształcić się w nieodwracalne zmiany. Pierwszymi objawami, z którymi należy zgłosić się do badania, będą oczywiście szumy uszne lub lekki niedosłuch. Należy jednak mieć świadomość tego, że już samo przebywanie w hałaśliwym otoczeniu (np. w mieście) może negatywnie odbijać się na narządzie słuchu.

Jeśli u siebie lub u swojego dziecka zauważysz budzące niepokój oznaki, niezwłocznie zgłoś się do specjalisty. W sytuacji, gdy nastąpiło już uszkodzenie słuchu, rekomenduje się również kontakt z protetykiem słuchu, który pomoże dopasować aparat.

Czym są obiektywne badania słuchu i jakie wyróżnia się rodzaje?

Obiektywne badanie słuchu to taki zespół czynności diagnostycznych, które nie wymagają współpracy pacjenta. OBS doskonale sprawdza się u niemowląt, małych dzieci, a także u osób z zaburzeniami poznawczymi lub z niepełnosprawnością intelektualną.

Do tej metody zaliczają się trzy rodzaje badań, które wykonuje się między innymi w ośrodku Amfon. Są to:

Badania te są nieinwazyjne i umożliwiają dokładną ocenę funkcji konkretnego odcinka układu słuchowego.

Audiometra impedancyjna

To badanie pozwala zdiagnozować stan ucha środkowego. Metoda polega na pobudzaniu błony bębenkowej do drgań rezonansowych za pomocą generatora dźwięku. W ten sposób, wraz z błoną, aktywuje się cały układ mechaniczny ucha środkowego.

Jak wygląda takie badanie? Do jednego ucha pacjenta wprowadza się sondę akustyczną. Do drugiego wkłada się natomiast słuchawkę audiometryczną. Wprowadza się następnie bodziec dźwiękowy o natężeniu 70 dB powyżej progu słyszenia.

Wyniki badania przedstawia się w formie wykresu graficznego (tympanogramu). Audiometria impedancyjna pomaga wykryć takie choroby jak wysiękowe zapalenie ucha, otoskleroza czy dysfunkcje trąbki słuchowej.

Badanie otoemisji akustycznych (OAE)

Ta metoda pozwala na zdiagnozowanie stanu ślimaka usznego. W czasie badania rejestruje się sygnał akustyczny powstający w ślimaku na skutek skurczu komórek słuchowych zewnętrznych.

Badanie otoemisji akustycznych należy przeprowadzać w sprzyjających warunkach akustycznych. W zewnętrznym przewodzie słuchowym umieszcza się czułą sondę mikrofonową, która ma za zadanie przechwytywać sygnał wysyłany przez komórki słuchowe zewnętrzne ślimaka. Co istotne, to badanie powinno być poprzedzone diagnostyką ucha środkowego.

Otoemisja akustyczna sprawdza się w przypadku badań przesiewowych słuchu niemowląt. Wykorzystuje się ją także do wczesnej oceny wpływu hałasu.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz