Artykuł sponsorowany

Metale nieżelazne - prawdziwe skarby ze złomowiska

Metale nieżelazne - prawdziwe skarby ze złomowiska

Ilość różnego rodzaju zużytych, zepsutych lub zniszczonych przedmiotów, które nas otaczają, leżąc w szufladach, szafkach lub w piwnicach, może przyprawić o zawrót głowy. Niestety wiele osób niepotrzebnie gromadzi je nie mając świadomości jak bardzo wartościowa może być np. zużyta pralka lub zepsuty telefon, do produkcji których użyte zostały różnego rodzaju metale kolorowe. Dlatego też warto tego typu przedmioty oddawać do skupów złomu, umożliwiając w ten sposób odzyskanie z nich metali nieżelaznych, co stanowi jedną z najważniejszych metod zapewnienia surowców potrzebnych do produkcji wielu elementów składowych, niezbędnych w przemyśle oraz rzemiośle.

Metale kolorowe, czyli…

Skupy złomu to miejsca, których działalność obejmuje znacznie większy zakres usług niż tylko przyjmowanie zużytych elementów ze stali i żelaza. Jedną z nich jest również skup metali nieżelaznych, nazywanych również kolorowymi. Mianem tym określane są metale i stopy metali niezawierające w sobie domieszek żelaza. Są to materiały bardzo zróżnicowane pod względem cech i zastosowania, przy czym do ich wspólnych właściwości zaliczyć należy przede wszystkim estetyczny, połyskliwy wygląd, odporność na korozję oraz dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne. Podstawowy podział metali kolorowych dzieli je na:

  • metale ciężkie:
    - łatwo topliwe – cynk, cyna, ołów, kadm, cyrkon,
    - trudno topliwe - kobalt, miedź, nikiel, cyrkon, pallad, złoto, platyna, srebro,
    - bardzo trudno topliwe - wolfram, molibden, tantal,
  •  metale lekkie:
    - łatwo topliwe - magnez, aluminium,
    - trudno topliwe - tytan.

Dlaczego metale nieżelazne warto oddawać do skupu złomu

Metale kolorowe to niezwykle wartościowe materiały, które stanowią podstawowy składnik przedmiotów, maszyn lub sprzętów, wykorzystywanych przez nas na co dzień. Na przykład miedź i mosiądz znajdziemy w różnego rodzaju przewodach, podzespołach elektronicznych i elektrycznych, a także w urządzeniach grzewczych. Aluminium to np. puszki, blachy lub elementy pojazdów. Z kolei ołów wykorzystywany jest między innymi przy produkcji kabli, płyt akumulatorowych lub baterii.

Metale nieżelazne występują jako czyste pierwiastki (np. miedź) bądź też jako stopy niezawierające żelaza. Niestety rozwój technologii, a co za tym idzie wzrost zapotrzebowania na metale nieżelazne, wpłynął negatywnie na wielkość istniejących złóż naturalnych. Warto również pamiętać, że wytworzenie metali nieżelaznych z zasobów naturalnych pochłania znacznie więcej energii, jest bardziej szkodliwe dla środowiska i jest o wiele droższe niż ma to miejsce w przypadku ich recyklingu, który równocześnie umożliwia wielokrotne odzyskanie ze złomowanych elementów czystego, wysokiej jakości metalu. Dlatego też posiadając niepotrzebne przedmioty wykonane lub zawierające metale kolorowe, zdecydowanie warto oddać je na skup złomu, np. do firmy Trojek Group sp. z o.o., co z jednej strony pozwoli nam pozbyć się niechcianych przedmiotów i podreperować swój budżet, z drugiej zaś strony przyczyni się do ochrony środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz