Artykuł sponsorowany

Melioracja od A do Z

Melioracja od A do Z

Melioracja wiąże się nierozerwalnie ze wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi odwadniania i nawadniania terenu. Jednym z jej celów jest przystosowanie danego gruntu do potrzeb wytwarzania żywności, czyli do produkcji rolnej, ale w jej zakresie mieści się także wykonywanie przydomowych drenaży i odwodnienia liniowego. Jak każde zagadnienie okołobudowlane, także melioracja regulowana jest przez odpowiednie przepisy prawne, dzielące meliorację na pewne konkretne kategorie.

Jakie są rodzaje melioracji?

Melioracja, która sama obejmuje szereg praktycznych czynności związanych z budownictwem, jest także nauką. Jak każda nauka, posiada swoją konkretną nomenklaturę i systematykę. Wyróżniamy meliorację specjalistyczną, która służy do odwadniania terenów osiedlowych i przemysłowych, fitomeliorację, czyli meliorację biologiczną, która polega na regulacji środowiska poprzez sadzenie właściwych roślin, oraz meliorację przeciwerozyjną i przeciwpowodziową. Urządzenia melioracyjne dzielą się natomiast na szczegółowe  i podstawowe, co zależy przede wszystkim od ich parametrów i funkcji. Zapoznając się z ofertą specjalistycznych firm działających w branży melioracji, zyskamy więcej konkretnych informacji na temat tego, jakie prace wykonuje się najczęściej. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma Ekomelbud.

Melioracja w praktyce

W ramach swoich kompetencji takie firmy zajmują się między innymi budową, konserwacją i serwisem rowów melioracyjnych oraz burzowych, co ma istotne znaczenie przeciwpowodziowe, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów zbudowanych na terenach zalewowych lub o dużej rocznej gęstości opadów atmosferycznych, a także tych położonych w dolinach i nieckach. Innym ważnym zagadnieniem jest budowa sieci drenarskich, a także ich przebudowa i remontowanie. Sieci tego rodzaju przydają się zwłaszcza na terenach podmokłych oraz o specyficznym podłożu, którego ocena każe sądzić, że postawiony na nim dom będzie narażony na erozję fundamentów czy wręcz zalewanie piwnic. O zbudowaniu sieci drenarskiej musimy zadecydować już na etapie projektowania budynku, ponieważ wówczas znacznie łatwiej jest ją wdrożyć i dopasować do innych rozwiązań budowlanych. Poza tym wykonanie sieci drenarskiej wymaga odpowiednich wykopów, co najlepiej wykonać wtedy, gdy budowane są fundamenty czy piwnica. Zbudowanie sieci drenarskiej, podobnie jak wiele innych czynności budowlanych, wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia na budowę, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by zająć się jej projektowaniem jak najwcześniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz