Artykuł sponsorowany

Medycyna tropikalna i jej zadania

Medycyna tropikalna i jej zadania

Medycyna to wyjątkowo szybko rozwijająca się dziedzina nauki, co pewien czas uzupełniana o nowy dział obejmujący konkretne pojawiające się problemy. Jedną z takich nowości jest stosunkowo młoda medycyna tropikalna, niekiedy znana również pod nazwą medycyny podróży.

Czym jest medycyna tropikalna?

Nowa dziedzina medycyny, zaliczana do najmłodszych i zarazem interdyscyplinarna, łącząca wiedzę z dziedziny epidemiologii, higieny, interny, pediatrii, chirurgii, medycyny urazowej, jak i z leczenia chorób zakaźnych, pojawiła się jako efekt rozwijania turystyki oraz coraz większych możliwości podróżowania nie tylko do krajów ościennych, ale również do tych egzotycznych. Specyfiką ludzkiego organizmu jest to, że przez całe swoje życie współistnieje w symbiozie z bakteriami, a ustrój uodparnia się na nie, wytwarzając przeciwciała i chroniąc się przed zachorowaniami. Żyjąc w klimacie umiarkowanym w strefie europejskiej znamy i akceptujemy tutejsze drobnoustroje, ale jeśli znajdziemy się nagle w obcym nam środowisku, sytuacja ulega diametralnej zmianie.

Innym aspektem, jaki wiąże się z powstaniem medycyny tropikalnej, są szczepienia obowiązkowe, jakim poddaje się dzieci w okresie ich dorastania. Szczepienia wykonywane są jedynie w odniesieniu do tych chorób, których drobnoustroje wciąż są aktywne i grożą nam zachorowaniem. Wyjeżdżając do odległego kraju spotykamy się z innymi chorobami i innymi zarazkami, z którymi nasz ustrój sobie nie radzi. Przykładem jest chociażby malaria, częsta choroba egzotyczna, w Europie nieznana i nieobjęta szczepieniami. Wyodrębnienie medycyny tropikalnej spośród innych nauk medycznych miało na celu skoncentrowanie się na przeciwdziałaniu przywożeniu obcych chorób do kraju oraz ochronie przed nimi wyjeżdżających turystów i biznesmenów.

Kiedy do lekarza medycyny tropikalnej?

Lekarze specjalizujący się w medycynie tropikalnej zazwyczaj przyjmują w wybranych placówkach medycznych na terenie danego miasta. Do specjalistów z tej dziedziny zalicza się też doktor Jerzy Kaczmarek oferujący pomoc wszystkim osobom wybierającym się do krajów spoza naszego kontynentu. W gabinecie można uzyskać informacje na temat zagrożeń, jakie czekają na gościa w danym kraju, oraz na temat panujących w nim chorób. Lekarz podpowiada najlepsze rozwiązania pozwalające uniknąć zachorowań, takie jak spożywanie przegotowanej wody czy właściwy sposób korzystania z toalet i zabiegów higienicznych.

Jednym z aspektów medycyny tropikalnej jest ordynowanie odpowiednich szczepień, które mają na celu wytworzenie przeciwciał przeciwko najczęściej występującym chorobom. Wyjazd do krajów takich jak Afganistan, Gambia czy Boliwia wymaga zaszczepienia się przeciwko cholerze. W Kongo i na Mali panuje żółta gorączka, a do wszystkich krajów pozaeuropejskich zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce. Odwiedzając lekarza medycyny tropikalnej można też dowiedzieć się, jak postępować z małym dzieckiem lub osobą starszą i jakie leki zabrać ze sobą na wypadek, gdyby doszło do zachorowania. Do lekarza warto też udać się po powrocie do kraju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz