Artykuł sponsorowany

Medycyna pracy i badania okresowe pracowników - co trzeba o nich wiedzieć?

Medycyna pracy i badania okresowe pracowników - co trzeba o nich wiedzieć?

Każdy pracownik przynajmniej raz w życiu musiał zgłosić się do przychodni medycyny pracy, w celu wykonania profilaktycznych badań, oceniających stan ich zdrowia. Jest to przywilej, ale również obowiązek każdego pracownika. Badania nie zajmują zbyt wiele czasu, są darmowe. Ich wyniki mają bezpośredni wpływ na decyzję pracodawcy o tym, czy pracownik zostanie dopuszczony do wykonywania obowiązków służbowych.

Kiedy pracownik musi zgłosić się na okresowe badania?

Jak wynika z art. 211 Kodeksu pracy przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracownika. Musi on zgłosić się na okresowe badania, nawet pod groźbą rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca pokrywa wszystkie koszty związane z badaniami. Kodeks pracy dokładnie określa, kiedy pracownik musi zgłosić się na okresowe badania:

  • po zmianie charakteru stanowisku lub po zmianie stanowiska,
  • po zwolnieniu lekarskim określonym na więcej niż 30 dni,
  • przed zakończeniem ważności poprzedniego zaświadczenia (w przypadku osób, które pracują na tym samym stanowisku),
  • przed rozpoczęciem nowej pracy.

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy wykonuje badania wstępne, kontrolne oraz okresowe. Pracownik musi zgłosić się do przychodni przed rozpoczęciem nowej pracy, a także po wyznaczonym terminie, gdy pozostaje w stosunku pracy z tym samym pracodawcą. Pracownik musi jeszcze przed rozpoczęciem nowej pracy zgłosić do przychodni medycyny pracy, a także po wyznaczonym terminie, gdy pozostaje w stosunku pracy z tym samym pracodawcą. Na podstawie uzyskanych wyników badań lekarz określa, czy zatrudniony jest zdolny do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponadto, pracodawca, który zatrudnia pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji czynników rakotwórczych bądź pyłów zwłókniających, jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom okresowych badań lekarskich po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami oraz po rozwiązaniu stosunku pracy, jeśli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami. Jedynymi badaniami, które wykonywane są na wniosek pracownika, są to badania końcowe. Gdy stosunek pracy uległ rozwiązaniu, pracownik ma prawo żądać takich badań. Wyniki badań należy przechowywać w aktach osobowych byłego pracownika. Każdy pracodawca, który zatrudnia choć kilku pracowników, powinien korzystać z usług profesjonalnej firmy, np. firmy. Bożenna Rutkowska-Rychlicka Prywatny Gabinet Lekarski, w której ofercie znajdziemy m.in. okresowe badania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz