Artykuł sponsorowany

Maszyny ciężkie przy pracach wysokościowych

Maszyny ciężkie przy pracach wysokościowych

Duży popyt na różnego rodzaju inwestycje, takie jak między innymi montaż konstrukcji stalowych, wznoszenie instalacji elektrycznych, budowanie obiektów architektonicznych czy też transport wielkogabarytowych towarów, uzależniony jest od wykorzystania nowoczesnego sprzętu ciężkiego. Zaliczyć do niego można takie maszyny jak dźwigi samochodowe, podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe, mobilne żurawie wieżowe, samochody z HDS, platformy robocze czy innego rodzaju maszyny i pojazdy.

Branża maszyn budowlanych – dźwignicowych

Wbrew pozorom to nie różnego rodzaju koparki są najczęściej stosowanymi maszynami na placach budowy. W ostatnich latach dominuje wykorzystanie samochodów z HDS, a także dźwigów samochodowych i podnośników koszowych. Ich uniwersalna specyfikacja pozwala na użytkowanie ich przy pracach transportowych, pracach konstrukcyjnych, instalacyjnych oraz budowlanych – również przy wykopach. Maszyny dźwignicowe nie są zatem przystosowane tylko i wyłącznie do działań wysokościowych, ale ich budowa oraz pierwotne przeznaczenie powodują, że to właśnie przy pracach na wysokościach wykazują się niesamowitą produktywnością. Usprawniają realizację inwestycji i skracają jej czas. Na rynku maszyn budowlanych (także dźwignicowych) dominują te z zagranicy – między innymi z Niemiec. W branży działają także polskie firmy dystrybuujące taki sprzęt budowany, a także zajmujące się szeroko rozumianymi usługami dźwigowymi, w tym te wyspecjalizowane w wynajmie maszyn. Jedną z takich firm jest Dźwig Nowy Sącz.

Odpowiednie certyfikaty i przeglądy

Branża dźwigowa jest szczególnie normowana prawnie – wiążę się to z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa przy pracy. To dlatego na rynku producentów, dystrybutorów, wypożyczalni i usługobiorców zleceń prac wysokościowych dominują te przedsiębiorstwa, która są w stanie sprostać restrykcyjnemu prawu unijnemu. Bardzo ważny jest między innymi międzynarodowy certyfikat jakościowy ISO 9001, który potwierdza nie tylko wysoką sprawność urządzeń pod względem bezpieczeństwa, ale również zatwierdza ich jakość produktywną. Oprócz dyrektyw technicznych związanych z wdrożeniem systemu jakościowego do różnego rodzaju firm ważne są okresowe przeglądy, a także kontrole Urzędu Dozoru Technicznego. To właśnie ta instytucja zatwierdza, czy dany żuraw samojezdny bądź podnośnik koszowy jest zdatny do użytku. Ważne również są regulacje związane z wypożyczeniem żurawi samojezdnych i innych maszyn dźwigowych, kiedy to wymagana jest odpowiednia dokumentacja.

Najczęściej wykorzystywane maszyny – żurawie samojezdne i podnośniki koszowe

Do najczęściej wykorzystywanych maszyn zalicza się żurawie samojezdne i podnośniki koszowe. Jeśli chodzi o pierwszy typ maszyn, jest on wykorzystywany przy różnego rodzaju pracach budowlanych, przy wznoszeniu konstrukcji, przy przenoszeniu towarów wielkogabarytowych, przy montażu elektrowni wiatrowych czy też w przy wypadkach komunikacyjnych (do podnoszenia przewróconych samochodów ciężarowych). Mniejsze gabarytowo podnośniki koszowe najlepiej sprawdzają się do prac przy wznoszeniu hali, magazynów, przy budowie linii energetycznych, przy mniejszych pracach budowlanych, a także w przypadku prac wewnątrz budynków (wykazują zastosowanie w działach logistyki magazynowej). Warto wiedzieć, że tego typu urządzenia – zarówno dźwigi samochodowe, jak i podnośniki koszowe – wyróżniają się bardzo dużym udźwigiem, nawet do 100 ton i wysięgniku do 52 metrów. Oczywiście takie osiągi uzyskują głównie dźwignice samochodowe – podnośniki koszowe wyróżniają się znacznie mniejszym udźwigiem użytecznym (około 280 kg) i mniejszą wysokością roboczą (około 20 metrów).

Żurawie samochodowe – specyfikacja

Żurawie samochodowe to maszyny ciężkie – ciężarówki – ze specjalnym podwoziem z konstrukcją dźwignicową. Składają się na nie: wciągarka, wychylny wysięgnik, obrotowy pomost, podpory (łapy) podwoziowe oraz stanowiska operatorskie. Nowoczesne żurawie wyposażone są w teleskopowe wysięgniki. Spotyka się również te o budowie segmentowej. Na rynku polskim dominują dźwigi od takich producentów jak Liebherr, Demag, Tatra czy Kamaz. Wyróżniają się one różną mocą dźwigową i zasięgiem pracy. Mniejsze dźwigi (np. Kamaz KS 4572) posiadają udźwig do kilkunastu ton oraz wysięg do kilkudziesięciu metrów (około 20-30). Większe maszyny takie jak Liebherr LT 1050 czy Demag AC100 są przeznaczone do znacznie większych inwestycji. Wyposażone są one w konstrukcję dźwignicową nawet z udźwigiem do 100 ton oraz o wysięgu ponad 50-metrowym. Najczęściej takie maszyny posiadają również dodatkowe wysięgniki o kilkunastometrowym zasięgu.

Podnośniki koszowe – specyfikacja

W związku z uniwersalnością zastosowania podnośniki koszowe bardzo często wynajmowane są do różnego rodzaju pracy – zarówno przez firmy realizujące inwestycje dla klientów instytucjonalnych, jak i dla indywidualnych (tj. budowa domu – prace dekarskie, prace instalacji elektryki, przycinka drzew itp.). Podnośniki koszowe dzielą się na: podnośniki koszowe nożycowe, podnośniki koszowe teleskopowe, podnośniki koszowe samojezdne, a także podnośniki samojezdne przegubowe. Przykładowymi maszynami typu podnośniki koszowe są: Wumag WT200 – ciężar użyteczny 200 kg i wysięgnik 20 metrów – oraz Bizon TKA 30 KS – 280 kg udźwigu i 30 metrów zasięgu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz