Maść nagietkowa, czyli naturalny preparat na problemy skórne

Maść nagietkowa, czyli naturalny preparat na problemy skórne

Nagietek jest popularną rośliną o szerokim działaniu leczniczym. Pomarańczowe kwiaty wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym oraz w kuchni. Powstaje wiele produktów na jego bazie. Jednym z najpopularniejszych jest maść nagietkowa. Hit sklepów zielarskich i aptek pomaga uporać się z wieloma problemami skórnymi. Poznaj właściwości i zastosowanie tego naturalnego kosmetyku.   

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie właściwości ma nagietek lekarski?

Rośnie niemal w całej Polsce, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny żółto-pomarańczowy kwiat. Pazurki, paznokietki czy miesięcznica to popularne określenia tej jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Nagietek lekarski, bo o nim mowa może odgrywać ozdobną rolę w pięknych ogrodach oraz realizować swoje pielęgnacyjne i lecznicze funkcje.

Nie bez powodu powstają więc różnorodne maści nagietkowe. Kwiat ma bowiem w sobie wiele cennych składników, które mają szerokie działanie i niezwykłe właściwości np.:

  • olejki eteryczne – składnik antyseptyczny i przeciwbakteryjny;
  • magnez – reguluje pracę układu nerwowego i korzystnie wpływa na trawienie;
  • saponiny – mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze;
  • karetonoidy – przyśpieszają gojenie się ran i są doskonałym antyoksydantem.
  • flawonoidy – zmniejszają ryzyko zakrzepów czy krwawień oraz mają właściwości przeciwzapalne;
  • związki śluzowe – działają antyseptycznie i przeciwzapalnie.

nagietek

Preparat stosowany w medycynie naturalnej oraz kosmetyce można znaleźć w wielu aptekach i sklepach zielarskich. Cena za maść z nagietka to ok. 4-10 zł za opakowanie. Produkty dostępne są bez recepty, ale można je wykonać również samodzielnie w domu.     

Na co pomaga maść nagietkowa?

Działanie ekologicznego i naturalnego kosmetyku ma niezwykle szerokie spektrum. Zastanawiasz się, na co stosować maść nagietkową? Przede wszystkim warto pamiętać, że pielęgnacyjne i lecznicze właściwości obejmują nawet najmłodszych – preparat świetnie sprawdzi się u niemowląt oraz można wykorzystać go na wszystkie części ciała i przy każdym typie skóry.

Do najpopularniejszych zastosowań maści z nagietka należą:

1. Pomoc przy żylakach: lecznicze właściwości kosmetyku można w tym przypadku wykorzystać w łagodnych stanach. Składniki maści nagietkowej regulują krążenie i zmniejszają ciśnienie krwi, przez co redukują ryzyko krwawień czy zakrzepów.

2. Walka z trądzikiem: nieestetyczne zmiany można zredukować poprzez antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości nagietkowej maści. Aby uzyskać wymierne efekty i pozbyć się zmian skórnych oraz przebarwień należy stosować kosmetyk regularnie – najlepiej dwa razy dziennie.    

3. Regeneracja przy oparzeniach i bliznach: maść na bazie nagietka nie bez powodu uważana jest za wakacyjny kosmetyk. Świetnie sprawdza się bowiem jako naturalny sposób na oparzenia słoneczne oraz inne rany, poprzez wspomaganie procesu gojenia się skóry.

właściwości maści nagietkowej

Poza tym maść nagietkową można wykorzystać na:   

  • zranienia, skaleczenia czy zadrapania;
  • rany odleżynowe i hemoroidy;
  • skórkę pomarańczową i blizny;
  • ukąszenia owadów;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • siniaki, stłuczenia i odmrożenia;
  • podrażnienia i różnego rodzaju zapalenia skóry;
  • cerę z wągrami i zaskórnikami;
  • twardą i zrogowaciałą skórę;
  • odciski, obtarcia i zajady;

Wszystkie te uciążliwe dolegliwości można zwalczyć poprzez lecznicze właściwości maści nagietkowej, która: łagodzi stany zapalne, regeneruje, nawilża i odżywia skórę, przyśpiesza proces gojenia się, działa przeciwgrzybiczo, odkażająco, antybakteryjnie oraz antyoksydacyjnie. To skuteczny i dodatkowo bezpieczny preparat.    

Domowa maść nagietkowa

Mimo że kosmetyk jest łatwo dostępny w wielu punktach, to można wykonać go samodzielnie. Jak zrobić własną maść z nagietka? Przede wszystkim potrzebujemy do tego leczniczych kwiatów, które najlepiej zebrać w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do września. Płatki nagietka należy wysuszyć, tak aby nie straciły koloru i nie spleśniały.

Do przygotowania kosmetyku potrzebujemy jeszcze kostki smalcu. Rozpuszczamy ją, dodajemy dwie garści rośliny i doprowadzamy do wrzenia. Miksturę odstawiamy do ostygnięcia i po jakimś czasie ponownie podgrzewamy. Następnie zdejmujemy z ognia i przecedzamy przez sito. Tak przygotowaną domową maść z nagietka można uzupełnić olejkami zapachowymi.

domowa maść nagietkowa

Naturalny i ekologiczny kosmetyk nadaje się do codziennej pielęgnacji. Niepozorna maść nagietkowa ma wiele właściwości i wyjątkowych składników. Powinna stać się ważnym elementem naszych domowych apteczek. Poznaj również lecznicze działanie bergamotki.    

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz