Artykuł sponsorowany

Maria Skłodowska – Curie i brachyterapia?

Maria Skłodowska – Curie i brachyterapia?

Choroby nowotworowe są powszechnie znane i dla wielu osób wykrycie ich oznacza wciąż wyrok śmierci. Jedną ze skutecznych, chociaż mało znanych i mało medialnych metod leczenia guzów jest brachyterapia. Na czym polega i w jakich przypadkach jest stosowana? Jaki związek z tą metodą leczenia raka miała polska uczona, noblistka Maria Skłodowska – Curie?

Na czym polega zabieg brachyterapii?

Brachyterapia jest zabiegową formą radioterapii. Aby ją zastosować, umieszcza się źródła promieniotwórcze w obszarze guza nowotworowego. Źródła te znajdują się najczęściej w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a mogą także zostać umieszczone w miejscu, gdzie guz był chirurgicznie usunięty. W okolicy wprowadzonego izotopu pierwiastka promieniotwórczego, tkanka poddana promieniowaniu otrzymuje jego bardzo dużą dawkę. Natomiast jest też w tym obserwowany wysoki spadek dawki, który określa się jako wprost proporcjonalny do kwadratu odległości od samego źródła promieniowania.  To wszystko powoduje, iż tkanki zdrowe, które znajdują się w dalszym położeniu pozostają nietknięte. Gdy radiolog dobierze odpowiedni dobrany pierwiastek promieniotwórczy, a następnie rozmieści go w sposób prawidłowy i celowy, dawka promieniowania zabije tylko i wyłącznie komórki nowotworowe.  

Co to jest brachyterapia?

Brachyterapia zaliczana jest do skutecznych metod miejscowego leczenia pierwotnego ogniska nowotworu. Ma za zadanie całkowicie wyeliminować komórki macierzyste, nowotworowe komórki guza. Likwidacja komórek chorobotwórczych powoduje, że nie dochodzi do wznowy guza i przerzutów.

- Poza tym stosowanie brachyterapii w leczeniu nowotworu, niezależnie od pierwotnych wskazań, skraca czas leczenia pacjenta, a to ma zdecydowany wpływ na zwiększenie wyleczalności nowotworu - wyjaśnia Rafał Suwiński, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista II stopnia w radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej prowadzący Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Gliwicach.

Brachyterapia nie jest metodą nową. Jej początki sięgają 1901 roku, czyli daty, gdy narodziła się radioterapia onkologiczna. A to znowu jest związane z odkryciem radu, jakiego dokonała polska noblistka Maria Skłodowska-Curie.

Podział brachyterapii

Brachyterpię dzieli się ze względu na charakterystykę promieniowania o dużej mocy dawki (HDR), brachyterapię o bardzo niskiej mocy dawki (ultraLDR) oraz brachyterapię pulsacyjną (PDR).

Istnieje też podział z powodu metod aplikacji promieniowania. Tutaj wyróżniamy:

  1. Brachyterapię śródtkankową, która polega na założeniu źródeł promieniotwórczych bezpośrednio w obrębie guza.
  2. Brachyterapię dojamową, gdzie źródła promieniowania wprowadzane są przy pomocy specjalnych aplikatorów wkładanych do jam ciała. Wszystko dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie guza. Leczenie jest stosowane w nowotworach płuca.
  3. Brachyterapię kontaktową stosuje się w zmianach nowotworowych, które znajdują się na powierzchni ciała np. w czerniaku złośliwym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz