Artykuł sponsorowany

Małe i duże budowanie, czyli tajemnice betonu

Małe i duże budowanie, czyli tajemnice betonu

Beton to materiał doskonale znany wszystkim, począwszy od małych dzieci po seniorów. Betonowe konstrukcje, wylewki, ściany i mury są rozpoznawane bez wahania, dzięki charakterystycznej strukturze. W rzeczywistości ten popularny materiał kryje w sobie znacznie więcej tajemnic.


Struktura mieszanki a jej właściwości

„Beton betonowi nierówny” – to pierwsza zasada, jaką powinien kierować się każdy budowlaniec, architekt, konstruktor, wykorzystujący w swojej pracy ten materiał. Pomimo podobnego składu mieszanki jej ostateczna forma może przyjmować różne parametry, dzięki czemu nie sprawdzi się w niektórych rodzajach prac. Podstawowe składniki masy betonowej to cement, kruszywo i woda w proporcjach pozwalających na uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Mieszanka płynna wymaga dłuższego czasu wiązania, ale jest bardziej podatna na wypełnianie małych przestrzeni, nierównych powierzchni czy odlewania różnych kształtek w formach. Wykorzystuje się ją również do natryskiwania. Gęste mieszanki wykorzystywane są do spajania elementów murów, budowania zapór i podkładów dróg.


Poza podstawowymi składnikami betonu, o jego właściwościach decydują również inne dodatki, jak popioły lotne, piasek, domieszki mineralne czy substancje chemiczne. Te ostatnie decydują o plastyczności masy, napowietrzeniu, przyspieszają lub opóźniają wiązanie, uszczelniają strukturę, dodają płynności. Zależnie od kompozycji otrzymana mieszanka ma konkretne przeznaczenie, a nieodpowiednio dobrana jest zapowiedzią katastrofy budowlanej. Beton może też mieć zróżnicowany ciężar objętościowy, o którym decyduje rodzaj dodanego kruszywa. W praktyce wyróżnia się też beton jastrychowy, asfaltobeton, żużlobeton, beton komórkowy, polimerowy, autoklawizowany i inne.

Walory decydujące o powszechności betonu

Popularność betonu jest faktem niezaprzeczalnym, a o jego atrakcyjności budowlanej świadczy liczba otaczających nas betonowych konstrukcji i wielość zastosowań betonu. Dzięki możliwości modyfikacji struktury i gęstości ta specyficzna masa charakteryzuje się bardzo dużą wszechstronnością, zarówno jako podstawowy materiał konstrukcyjny, jak i w charakterze podkładów, wzmacniaczy podłoża czy materiałów wyrównujących i poziomujących. Firmy produkujące beton, wśród których znalazł się też Bet-Trans, dostarczają do klienta własnym transportem mieszanki przygotowane stosownie do określonych wymagań budowlanych. W ofercie znajduje się między innymi beton towarowy, konstrukcyjny, wodoszczelny, mrozoodporny, zbrojony, architektoniczny w kilku klasach wytrzymałości.


Poza surowymi mieszankami betonowymi, zazwyczaj dostarczanymi w specjalnych beczkach bezpośrednio do wykorzystania na placu budowy, producenci często też oferują gotowe wyroby wykonane z takiej mieszanki. Na placach budowy wykorzystuje się na przykład rury betonowe, dedykowane systemom kanalizacyjnym, ciągom kabli instalacyjnych, przepływom itp. Popularnym produktem są również kształtki betonowe, bloczki, nadproża, kręgi o różnych średnicach, pokrywy zbrojone i wiele innych. Klienci zainteresowani samodzielnym przygotowywaniem mieszanek w mniejszych ilościach mają możliwość zakupu suchej zaprawy w workach, przeznaczonej do przygotowywania małych partii betonu przy układaniu warstwowym. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz