Artykuł sponsorowany

Łupki w wykończeniach wnętrz

Łupki w wykończeniach wnętrz

Kamień dekoracyjny stanowi najciekawszy element wystroju wnętrza, który można dopasować do niemal każdej aranżacji niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pomieszczeniem mającym sprawiać wrażenie nowoczesnego, czy utrzymanego w stylu klasycznym. Bardzo ciekawe efekty można osiągnąć, decydując się na wykorzystanie niezwykle różnorodnego łupka skalnego, który dzięki swoim właściwościom może sprawdzić się w każdym zastosowaniu.

Gatunki kamienia naturalnego używane w aranżacjach wnętrz

Kamień naturalny to jeden z najelegantszych materiałów wykończeniowych, który może podnieść prestiż każdej aranżacji wnętrza ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz własności użytkowe. Kamień jest wykorzystywany na wiele sposobów – poza najpopularniejszymi parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi robi się z niego również okładziny ścienne, dekoruje kominki, wykłada schody oraz ozdabia poszczególne pomieszczenia kamiennymi detalami. Bardzo często kamień jest stosowany jako materiał do wykonania blatów kuchennych, łazienkowych czy jako element mebli – stolików i komód – wylicza przedstawiciel firmy HB Polska, specjalizującej się w hurtowej sprzedaży kamienia naturalnego.


Do najpopularniejszych gatunków kamienia należą różne odmiany granitów i marmurów. Granit jest zwykle wybierany z uwagi na swoją wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie różnych czynników chemicznych. Wiele osób decyduje się na użycie go w miejscach narażonych na kontakt ze środkami odbarwiającymi inne gatunki kamienia – jako blatu kuchennego, łazienkowego lub parapetu. Z powodu swej odporności na zarysowania jest również chętnie używany jako okładzina schodów i materiał do wykończenia podłogi, zwłaszcza w miejscach intensywnie eksploatowanych. 

Wielu zwolenników mają niezwykle eleganckie marmury o pięknym żyłkowaniu i ciekawych wybarwieniach. Choć elementy z marmuru są nieco mniej odporne na uszkodzenia i zanieczyszczenia, to mankamenty te w pełni rekompensuje jego niepowtarzalny oraz stylowy wygląd. Popularnością cieszą się pokrewne pod względem budowy trawertyny, które wyróżniają się charakterystycznymi porami czy ciekawe wielobarwne onyksy i stonowane piaskowce. Wiele osób jest jednak zdania, że najciekawszym rodzajem kamienia naturalnego, który nadaje się zwłaszcza do aranżacji utrzymanych w stylu rustykalnym i nowoczesnym jest łupek.

Tradycyjnym sposobem wykorzystania łupka skalnego jest wykonywanie z niego jednego z najtrwalszych, choć jednocześnie najcięższych pokryć dachowych. Niewielkie łupkowe płytki mają znakomitą trwałość, a przy tym z uwagi na swój ciężar, rozmiar oraz sposób mocowania są odporne na siłę ssącą wiatru, rzadko ulegają więc uszkodzeniom nawet podczas najsilniejszych wichur. Wielkim atutem jest również niezwykle stylowy wygląd. Łupki są często używane jako kamień elewacyjny, a także materiał do wykonywania różnych elementów tzw. małej architektury ogrodowej. Coraz częściej łupki znajdują zastosowanie także we wnętrzach.

Gdzie w urządzaniu wnętrz sprawdzą się łupki kamienne?

Łupki kamienne to charakterystyczny materiał, który w zależności od pochodzenia wyróżnia się ciekawą i zróżnicowaną kolorystyką, ale również interesującymi własnościami użytkowymi. Powierzchnia łupka skalnego jest bardzo urozmaicona, a dzięki swej tendencji do rozdzielania się na warstwy tworzy niezwykłe kombinacje faktury i barwy. Ze względu na naturalny wygląd łupek dobrze komponuje się zarówno z naturalnym drewnem często wykorzystywanym w stylizacjach inspirowanych nurtem rustykalnym, jak i w nowoczesnych aranżacjach, gdzie liczy się właśnie bogactwo powierzchni i kolorów.

Łupek jest jednym z materiałów o najbardziej urozmaiconej powierzchni i kolorystyce. Ze względu na swoją twardość i wytrzymałość na ścieranie sprawdzi się znakomicie na posadzkach, także tych znajdujących się w miejscach narażonych na intensywne zużycie. Łupek prezentuje się znakomicie zarówno w postaci płytek, jak i większych fragmentów. Co ważne, dzięki możliwości uzyskiwanie stosunkowo cienkich elementów łupek skalny nadaje się nie tylko na okładziny schodów czy ścian, ale również do wykańczania frontów mebli jako tzw. fornir kamienny.

Ponieważ łupek to skała osadowa, która uległa przekształceniu pod wpływem dużego ciśnienia w bardzo trwałą skałę metamorficzną jego budowa jest specyficzna. Struktura łupka składa się z wielu warstw, przez co powierzchnia nabiera wyjątkowego i różnorodnego charakteru. W połączeniu z różnymi wybarwieniami od tradycyjnych odcieni szarości przez grafit i antracyt aż po tak intrygujące kolory, jak odcienie zieleni, niebieskiego, brązu czy czerwieni, a także fragmenty o kolorze zbliżonym do złotego daje wspaniałe efekty dekoracyjne.

Łupek jest ciekawą propozycją do uzyskiwania niebanalnych rezultatów przy wykonywaniu blatów kuchennych i łazienkowych, a także parapetów – zwłaszcza w przypadku okien o dużej szerokości, co pozwala na pełne wyeksponowanie materiału. Ponieważ łupek sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków w wielu przypadkach jest używany w pomieszczeniach, których podłoga łączy się z tarasem będącym jej naturalnym przedłużeniem. Podobnie jak inne rodzaje kamienia, powierzchnia łupka może być pozostawiona w naturalnym, nieco chropowatym wykończeniu albo odpowiednio wygładzona bądź zaimpregnowana. To ostatnie rozwiązanie jest popularne zwłaszcza w przypadku blatów kuchennych i okładzin ściennych narażonych na szybsze zabrudzenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz