Artykuł sponsorowany

Lekarz pomocny w leczeniu bólów głowy

Lekarz pomocny w leczeniu bólów głowy

Każdy z nas zna słowo migrena. Jednak dopiero osoby cierpiące na tę dolegliwość, mogą powiedzieć, jak uciążliwe jest to doświadczenie. Jest to jedna z najbardziej powszechnych bolączek współczesnego społeczeństwa. Od 12 do 28% populacji w pewnym okresie życia cierpi z powodu tego przeszywającego bólu. Gdzie szukać pomocy? Jakie są objawy tego schorzenia?

Oby nie migrena

Chociaż jest to dość znana dolegliwość, niewiele osób zna jej rodzaje i sposoby leczenia. Pojawiającemu się silnemu bólowi głowy powinien przyjrzeć się lekarz neurolog. Jeśli okaże się, że sprawa jest poważna, pacjent będzie poddany diagnozie neurologicznej i rozpocznie proces leczenia. Szukanie rozwiązania na forum internetowym nie przyniesie skutecznego rozwiązania.

Systematyka podziału bólu głowy jest bardzo obszerna. Skupiając się jednak na objawach, silnych bólów głowy dzieli się je powszechnie na migrenę z aurą i bez aury. Pierwsza z wymienionych jest niezwykle uciążliwa. W jej trakcie mogą występować: paraliż rąk, trudność w mówieniu. Dyskomfort odczuwany jest w okolicy oczu i głowy. Cierpi na nią około 15% osób odczuwających tę dolegliwość.

Około 85% pacjentów ma objawy tak zwanej migreny „bez aury”. Klasyczne objawy to silny dyskomfort i ból po jednej stronie, możliwie rozlewający się na całą powierzchnię głowy. Zazwyczaj towarzyszy mu także światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy, dźwięk, występujące nudności i wymioty.

Poszczególne fazy migreny to:

  • faza ostrzegawcza – występujące ekstremalne odczucia zmęczenia, euforii, rozregulowanie apetytu i napady braku umiejętności wykonywania codziennych aktywności;
  • faza aury – występujące objawy neurologiczne takie jak: utrata koncentracji, problemy z ośrodkiem mowy, pogorszenie wzroku, czy dyskomfort występujący po jednej stronie ciała;
  • faza główna, czyli ból głowy – wyjątkowo silny ból powodujący nudności, biegunkę i wymioty, który może trwać nawet do 3 dni;
  • faza postdromalna – wyczerpanie z powodu występującego silnego dyskomfortu  i kontynuacja problemów z koncentracją oraz brak umiejętności codziennego funkcjonowania;

Rozpoznanie i leczenie bólu głowy

Zwrócenie się o pomoc do neurologa to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jednym z miejsc diagnozy i leczenia bólów głowy jest, obsługujący pacjentów z Zielonej Góry i okolic, prywatny gabinet neurologiczny Hanny Najdowskiej. Doktor neurolog zajmuje się diagnozowaniem problemów neurologicznych u dorosłych i dzieci. Pierwszym badaniem jest analiza obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, następnie określenie problemu i wyznaczenie procesu leczenia.

Wielu neurologów podkreśla, że w procesie leczenia uciążliwego bólu głowy bardzo istotny jest etap obserwacji, który pozwala na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i znalezienie rozwiązania. Jednymi z najczęstszych metod badawczych są tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Neurologia, proponując te badania, potrafi wskazać klasyfikację bólu, towarzyszy temu zawsze szczegółowa rozmowa z pacjentem.

Proces leczenia jest zależny od częstotliwości występujących bólów głowy. Jeśli występują one bardzo rzadko, stosuje się metody przerwania dyskomfortu poprzez leczenie doraźne. Stosowanie tabletek przeciwbólowych, czy specjalistycznych medykamentów, hamujących nie tylko sam ból, ale także inne objawy. W przypadku, gdy bóle zdarzają się dużo częściej, konieczna jest zmiana stylu życia, unikanie stresu, odpowiednie odżywianie i wystarczająca ilość snu. Do migreny przewlekłej dobierane są też specjalistyczne leki.

Warto pamiętać, że przy pierwszych pojawiających się częstych oznakach tej dolegliwości należy zwrócić się o pomoc do specjalisty neurologa, lub początkowo wyjaśnić objawy lekarzowi ogólnemu, który podejmie dalsze kroki. Lekceważenie nawracających dolegliwości związanych z dyskomfortem w obszarze głowy może przynieść bardzo niekorzystne dla zdrowia konsekwencje.

Opracowanie:
Zielona Góra, Bohaterów Westerplatte 9 lok. p. 124
tel. 601 088 416
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz