Artykuł sponsorowany

Legalizacja gaśnic w świetle przepisów

Legalizacja gaśnic w świetle przepisów
Masz gaśnicę w samochodzie? Jeśli nie, łamiesz obowiązujące przepisy prawa. Ale nie wystarczy ją mieć. Podobna sytuacja dotyczy firm i innych obiektów publicznych. Według aktualnych rozporządzeń, konieczna jest legalizacja gaśnic. Kiedy należy dokonać legalizacji, na czym polega i kto może ją przeprowadzić? Sprawdź, aby nie łamać przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Przegląd gaśnic – obowiązkowa procedura

Przegląd i legalizacja gaśnic, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest obowiązkową procedurą. Tylko w taki sposób można zachować gwarancję bezpieczeństwa pożarowego, a co za tym idzie, mieć pewność właściwej ochrony mienia i życia ludzkiego.

Czym jest legalizacja? To szereg czynności, które obejmują sprawdzenie, stwierdzenie, a następnie poświadczenie dowodem legalizacji, że dana gaśnica spełnia wymagania. Dozorowi technicznemu podlegają wszystkie pojemniki przenośne (tzn. takie, które zmieniają miejsce między napełnieniem a opróżnieniem), mające pojemność większą niż 0,35 dm3 i nadciśnienie wyższe niż 0,5 bara.

Jak często należy wykonywać przegląd gaśnic?

Przegląd gaśnic należy wykonywać co roku. Gaśnice mają również swoją datę ważności – dlatego co 5 lat należy wymieniać je na nowe.

Wedle szczegółowego programu konserwacji gaśnic, należy:

  • co roku przeprowadzać podstawową konserwację gaśnic wodnych, pianowych i z wodnym środkiem gaśniczym. Konserwacja rozszerzona oraz ponowne napełnianie gaśnic jest niezbędne raz na 5 lat. Remont i ponowne napełnienie – również raz na 5 lat,
  • co roku przeprowadzać podstawową konserwację gaśnic proszkowych typu Z. Konserwacja rozszerzona oraz ponowne napełnianie gaśnic jest niezbędne raz na 5 lat. Remont i ponowne napełnienie – również raz na 5 lat,
  • co roku przeprowadzać podstawową konserwację gaśnic proszkowych typu X. Konserwacja rozszerzona oraz ponowne napełnianie gaśnic jest niezbędne raz na 15 lat. Remont i ponowne napełnienie – raz na 5 lat. To gaśnice, które są pierwotnie uszczelnione i są pod stałym ciśnieniem – w celu ich napełnienia należy zwrócić się bezpośrednio do ich dostawcy lub producenta,
  • co roku przeprowadzać podstawową konserwację gaśnic CO2 (śniegowych). Konserwacja rozszerzona oraz ponowne napełnianie gaśnic jest niezbędne raz na 5 lat.

Legalizacja gaśnic – zakres czynności

Legalizacja gaśnic obejmuje szereg czynności, pośród których znajdują się:

  • ocena ogólnego stanu technicznego,
  • sprawdzenie plomby, węża oraz prądownicy,
  • zweryfikowanie ilości środka gaśniczego,
  • skontrolowanie czytelności i zgodności z przepisami napisów, które powinny znajdować się na gaśnicy.

Serwisem gaśnic i ich legalizacją zajmuje się m.in. sklep PPOŻ ze Zgierza. Posiada w swojej ofercie sprzęt przeciwpożarowy i świadczy profesjonalne usługi z nim związane. Warto korzystać z usług fachowców!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz