Artykuł sponsorowany

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków jest trudnym i mozolnym procesem. Wymaga przede wszystkim konsultacji z lekarzem specjalistą, który będzie w stanie zdiagnozować problem i zaordynować odpowiednie leczenie. W dzisiejszym artykule zajmiemy się przede wszystkim dostępnymi obecnie metodami leczenia żylaków. Podpowiemy jakie rodzaje zabiegów mogą zostać zalecone w tym przypadku przez lekarza specjalistę.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze żylaków ma charakter objawowy. Oznacza to, że nie powoduje zniknięcia żylaków, których obecność już została stwierdzona. Leczenie objawowe opiera się głównie na stosowaniu różnego rodzaju maści uszczelniających naczynia oraz tabletek przepisanych przez lekarza. W przypadku wielu osób doskonałe efekty przynosi stosowanie preparatów zawierających diosminę, trokserutynę, rutozyd lub wyciąg z kasztanowca. Równie dobre efekty przynoszą maści i żele zawierające podobny skład.

Leczenie uciskowe

W ramach leczenie zapobiegawczego, a także leczenia objawów żylaków, stosuje się specjalnie dobrane podkolanówki oraz pończochy uciskowe. Istotne jest systematyczne stosowanie tego typu środków. Przed zakupem podkolanówek o charakterze leczniczym należy bezwzględnie zasięgnąć opinii lekarza. Mają one różny stopień ucisku. Wybór odpowiedniego wymaga konsultacji lekarskiej. Podobnie jest w przypadku wysokości, do jakiej konieczny jest uścisk. Jest ona uzależniona od lokalizacji żylaka.

Najwyższe środki ostrożności należy zastosować w przypadku osób z jednoczesną miażdżycą i niedokrwieniem kończyn. Niewłaściwy dobór pończoch lub podkolanówek może bowiem pogłębić objawy chorób. W momencie, kiedy stosowanie maści i tabletek nie przynosi oczekiwanych efektów skutecznym leczeniem może okazać się zabieg chirurgiczny.

Leczenie chirurgiczne

O zabiegowym leczeniu żylaków kończyn dolnych za każdym razem decyduje chirurg. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie badania USG żył, aby stwierdzić, które żyły i zastawki wykazują niewydolność. Podczas badań wykonywana jest również ogólna ocena stanu zdrowia pacjenta.

Jedną z najczęściej stosowanych metod zabiegowych jest skleroterapia. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu związku chemicznego do światła żyły. Prowadzi to do zarośnięcia ściany żyły.

Kolejną formą zabiegu jest laserowe usuwanie pajączków. Ta metoda jest powszechnie wykonywana w wielu gabinetach dermatologicznych. Jej główną wadą jest konieczność wielokrotnego powtarzania oraz dosyć wysoka cena. Po wykonanym zabiegu pacjent nie ma gwarancji, że zmiany nie ujawnią się w innych miejscach.

Leczenie operacyjne

Konieczność leczenia operacyjnego występuje przede wszystkim u osób, u których chirurg naczyniowy stwierdził powikłania. Do najczęstszych powikłań możemy zaliczyć stany zapalne żylaków, stany zapalne skóry, przebarwienia lub owrzodzenia, które nie chcą się zagoić. Wskazaniem do zabiegu są również silne bóle, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Oczywiście operacje wykonywane są także w przypadku żylaków nie dających powikłań. Mają one jednak podłoże kosmetyczne.

Przed wykonaniem operacji konieczna jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym i poznanie możliwych powikłań oraz komplikacji po zabiegu. Z drugiej strony wiele osób wstrzymuje się przed operacją bojąc się ewentualnych nawrotów w przyszłości. Nie leczenie może jednak przynieść dużo poważniejsze konsekwencje.

Odwiedzając gabinet lek. med. Wojciecha Króla można liczyć na kompleksową diagnostykę oraz propozycję zabiegów z zakresu leczenia farmakologicznego i chirurgicznego owrzodzeń żylnych. Konsultacja z wysokiej klasy specjalistą będzie z pewnością dużo lepszym posunięciem aniżeli całkowity brak reakcji na pojawiające się żylaki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz