Artykuł sponsorowany

Leczenie ropomacicza u suk w przychodni weterynaryjnej Arka w Legnicy

Leczenie ropomacicza u suk w przychodni weterynaryjnej Arka w Legnicy

Ropomacicze to bez wątpienia jedna z najpoważniejszych chorób układu rozrodczego u suk. Niestety, z powodu niskiej świadomości społecznej w kwestii sterylizacji zwierząt domowych, do gabinetów weterynaryjnych w całej Polsce, wciąż trafiają suczki z wyraźnymi objawami tego schorzenia. Co jest powodem ropomacicza? Zapytaliśmy o to specjalistę z przychodni weterynaryjnej Arka w Legnicy.

Ropomacicze – krótka charakterystyka choroby

Ropomacicze to infekcja macicy rozwijająca się u suk, które nie zostały poddane sterylizacji. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia. Statystyki pokazują, że ropomacicze dotyka aż 25% suk w wieku około 10 lat. Jak tłumaczy lekarz weterynarii z przychodni Arka w Legnicy:

„Wyróżniamy dwie postaci ropomacicza – otwartą i zamkniętą. Ta pierwsza jest łatwiejsza do zdiagnozowania. Jej typowym objawem jest słomkowy lub krwisty wyciek z pochwy suczki, który zwraca na siebie uwagę opiekuna. Jeśli zwierzę szybko trafi pod opiekę specjalisty, istnieją duże szanse na wyleczenie pupila. Znacznie trudniej rozpoznać ropomacicze zamknięte. W tym przypadku właściciel musi wyraźnie obserwować suczkę, by zauważyć niepokojące objawy, a do postawienia diagnozy potrzebny jest komplet badań laboratoryjnych i obrazowych”.

Ropomacicze rozwija się u suk na skutek zmian hormonalnych w przebiegu cyklu rujkowego oraz działalności bakterii z rodziny E. Colli, które normalnie bytują w kale. Specjaliści ostrzegają, że chorobę mogą wywołać też zastrzyki hormonalne podawane suczkom w celu antykoncepcyjnym.

Jak leczy się ropomacicze i jakie są jego objawy?

We wczesnym stadium choroby można zauważyć, że suczka często wylizuje okolice sromu, jest mniej skora do zabawy, dużo pije, ale niewiele je. Z czasem pojawia się wyciek z pochwy (przy ropomaciczu otwartym) oraz opuchlizna brzucha. Choroba w zaawansowanym stanie stanowi zagrożenie dla życia zwierzęcia, gdyż infekcja macicy może rozszerzyć się na cały organizm, wywołując sepsę. Leczenie ropomacicza zakłada chirurgiczne usunięcie macicy i jajników, antybiotykoterapię, płynoterapię oraz podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Proces zdrowienia jest żmudny i nie zawsze kończy się sukcesem. Czy ropomaciczu można zapobiec? Oczywiście, wystarczy poddać suczkę zabiegowi sterylizacji. Przychodnia weterynaryjna Arka dysponuje doskonale wyposażoną salą operacyjną. Zabiegi sterylizacji wykonywane są tu codziennie przez doświadczonych specjalistów. Koszt takiej usługi waha się od 200 do 500 zł w zależności od wagi zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że koszty leczenia ropomacicza i innych chorób narządów rodnych u suk mogą być znacznie wyższe. Zabieg sterylizacji trzeba potraktować jako inwestycję w zdrowie czworonożnego członka rodziny.

Opracowanie:
Legnica, Grunwaldzka 22A
tel. 665 720 203
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz