Artykuł sponsorowany

Leczenie ortodontyczne dzieci w Orto-Dent – kiedy można je zacząć i jak przebiega?

Leczenie ortodontyczne dzieci w Orto-Dent – kiedy można je zacząć i jak przebiega?

Wady zgryzu polegające na jego nierównym ułożeniu zębów względem siebie leczy się najczęściej za pomocą aparatów ortodontycznych. Są one przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych, ale coraz częściej rodzice decydują się na konsultacje ze specjalistami w tym zakresie, wskazując na problemy z uzębieniem swoich najmłodszych pociech. Co w takiej sytuacji zalecają eksperci z gabinetu Orto-Dent?

W jakim wieku można rozpocząć noszenie aparatu ortodontycznego?

Jednym z podstawowych problemów w kontekście leczenia ortodontycznego u dzieci przed ukończeniem 13. roku życia jest brak pełnego ukształtowania uzębienia. Skutkuje to obecnością tzw. zębów mlecznych, które z czasem ulegają samodzielnej, naturalnej ekstrakcji. Nie mogą być one z tego właśnie powodu brane pod uwagę przy zakładaniu aparatu do eliminowania wady zgryzu. Istnieją jednak specjalne modele tego typu narzędzi dentystycznych, które mogą być stosowane nawet u kilkulatków.

Jak podkreślają specjaliści pracujący w gabinecie stomatologicznym Orto-Dent, pozwala to na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego już w 4. roku życia pociechy. Ważne jest jednak, by całe uzębienie zostało dokładnie zbadane przez lekarza. Musi on ocenić jego stan, ewentualną wadę zgryzu, a także przeprowadzić obserwację obejmującą skontrolowanie pracy mięśni twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych. Wywiad w tym wypadku jest niezwykle szczegółowy, co pozwala jednak uzyskać oczekiwany efekt leczenia ortodontycznego u najmłodszych z jednoczesnym uniknięciem zaburzeń w zakresie rozwoju zębów stałych.

Jak najczęściej przebiega leczenie ortodontyczne u najmłodszych?

Po przeprowadzeniu szczegółowych konsultacji stomatolog wskaże, które z dostępnych rozwiązań będzie przy danej wadzie najskuteczniejsze. Jednym z częstych problemów z uzębieniem u dzieci jest tzw. zgryz krzyżowy. Aby mu zapobiec, rekomendowany przez ortodontów jest najczęściej aparat ruchomy. Młody pacjent we własnym zakresie zajmuje się jego zakładaniem oraz zdejmowaniem. Należy pamiętać przy tym o zaleceniach stomatologa związanych m.in. z codzienną higieną jamy ustnej przy takim leczeniu.

W przypadku dzieci możliwe jest też wybranie aparatu stałego. Na wyeliminowanie wady zgryzu za jego pomocą mogą zdecydować się jednak dzieci starsze – najczęściej w wieku 11-12 lat. Założenie poprzedzone dokładną konsultacją wykonają specjaliści z gabinetu Orto-Dent. Po umiejętnym dopasowaniu aparatu do indywidualnych potrzeb małego pacjenta zalecane jest odbywanie wizyt kontrolnych u dentysty. Powinny być one częste – szczególnie w przypadku leczenia stosowanego u najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym. Pozwala to uniknąć problemów z rozwojem innych wad zgryzu, spowodowanych np. zastępowaniem zębów mlecznych stałymi powodującym naruszenie konstrukcji aparatu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz