Artykuł sponsorowany

Leczenie migreny w Gabinecie Neurologicznym Jarosława Kosowskiego

Leczenie migreny w Gabinecie Neurologicznym Jarosława Kosowskiego

Jarosław Kosowski prowadzi swój Prywatny Gabinet Neurologiczny w Radomiu. Roztacza holistyczną opiekę medyczną nad pacjentami cierpiącymi z powodu chorób układu nerwowego. Pod skrzydła tego specjalisty trafiają również osoby borykające się z dokuczliwymi, przewlekłymi bólami głowy. Jakie nowoczesne metody leczenia migreny może im zaoferować neurolog Jarosław Kosowski?

Czym w zasadzie jest migrena?

Migrena to samoistny ból głowy, który pojawia się u pacjentów na skutek różnych czynników zewnętrznych (np. stres, zmiana pogody, intensywny zapach, głód, brak snu). Choroba ma charakter przewlekły i częściej występuje u młodych kobiet niż u mężczyzn. Jej głównym objawem jest silny, najczęściej jednostronny ból głowy, który lokalizuje się w skroni lub za gałką oczną. Dolegliwości bólowe mogą występować z mniejszym lub większym nasileniem i trwają zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni. Atakowi migreny mogą towarzyszyć również nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki.

Choroba jest bardzo uciążliwa i trudna do zdiagnozowania, przez co wielu pacjentów nie otrzymuje od swoich lekarzy rodzinnych wystarczającej pomocy medycznej. Nie istnieje bowiem żaden test ani badanie pozwalające jednoznacznie stwierdzić, czy dana osoba cierpi na migrenę, czy też nie. Neurolog Jarosław Kosowski może się pochwalić dużym doświadczeniem w rozpoznawaniu migren. Podczas każdej konsultacji neurologicznej specjalista przeprowadza z pacjentem obszerny wywiad lekarski i zwraca uwagę na wszelkie objawy złego samopoczucia u swoich podopiecznych. Zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, a jeśli jest to konieczne, kieruje pacjentów na badania dodatkowe – np. tomografię komputerową lub EEG.

Jak leczy się migrenę?

Atak migreny może wyłączyć pacjenta z życia rodzinnego i zawodowego nawet na kilka dni. Niestety preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty nie zawsze są w stanie uśmierzyć silny ból głowy. Leczenie migreny polega przede wszystkim na unikaniu czynników prowokujących napad, które są indywidualne dla każdego pacjenta. Kiedy zaś atak już wystąpi, zaleca się terapię tryptanami. Obecnie są to najskuteczniejsze leki do walki z migreną, jednak należy stosować je ostrożnie, ściśle według zaleceń neurologa.

Tryptany mają zdolność przyłączania się do receptorów serotoninowych, czego efektem jest obkurczenie się naczyń krwionośnych w mózgu. Preparaty te hamują także uwalnianie się serotoniny w synapsach włókien nerwowych. Ponadto blokują przewodzenie w tej części nerwu trójdzielnego, która jest odpowiedzialna za dostarczanie bodźców czuciowych z oka i oczodołu. W ten sposób tryptany redukują silny ból głowy i światłowstręt. Leków tych nie powinni stosować pacjenci z problemami kardiologicznymi.

Opracowanie:
Radom, marsz. Focha 12 lok. 7
tel. 608 460 030
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz