Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe w Gabinecie Stomatologicznym Grażyny Kowalewskiej

Leczenie kanałowe w Gabinecie Stomatologicznym Grażyny Kowalewskiej

Gabinet Stomatologiczny Grażyny Kowalewskiej mieści się w Piastowie i przyjmuje pacjentów nieprzerwanie od 1996 roku. Oferuje im kompleksową opiekę dentystyczną, na którą składa się profilaktyka zdrowia jamy ustnej, stomatologia zachowawcza, endodoncja oraz protetyka. W niniejszym artykule skupimy się na leczeniu kanałowym, które jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Jakie są do niego wskazania?

Kiedy konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego?

Leczeniu endodontycznemu, czyli kanałowemu właśnie, poddaje się pacjentów z zaawansowaną chorobą próchnicową, której skutkiem jest zapalenie miazgi zęba. Stan ten objawia się nieznośnym, przenikliwym bólem zęba, który nasila się w nocy, opuchlizną i ogólnym złym samopoczuciem pacjenta.

Innymi wskazaniami do leczenia kanałowego są: mechaniczny uraz zęba, złamanie korony zęba z obnażeniem miazgi, uraz termiczny zęba lub wcześniejsze, nieudane leczenie endodontyczne. Powtórne leczenie kanałowe ma na celu naprawienie błędów powstałych przy poprzednim zabiegu. Głównym celem endodoncji jest zachowanie zęba, czyli uchronienie go przed ekstrakcją. Z punktu widzenia stomatologa każdy ząb ma istotne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Dlatego też usuwa się je tylko w ostateczności.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe jest dość skomplikowanym zabiegiem, dlatego należy je starannie zaplanować. Pomoże w tym wykonanie zdjęcia RTG zębów, które dokładnie obrazuje ich stan, wielkość, kształt i umiejscowienie. Ze względu na dużą inwazyjność dentysta przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym. Współczesne znieczulenia są na tyle skuteczne, że umożliwiają bezbolesne leczenie kanałowe. Terapię bez bólu oferuje m.in. Gabinet Stomatologiczny Grażyny Kowalewskiej.

Kiedy preparat zacznie działać, stomatolog otwiera komorę zęba i starannie oczyszcza ją ze zmienionej zapalnie miazgi. Następnie dentysta opracowuje kanały zębowe – poszerza je, czyści i dezynfekuje. Potem przychodzi czas na szczelne wypełnienie kanałów i komory zęba ciekłą gutaperką. Jeśli pacjent ma takie życzenie, koronę zęba można odbudować za pomocą uzupełnień protetycznych. W przeciwnym razie stomatolog poprzestaje na zastosowaniu klasycznego wypełnienia.

Trzeba pamiętać, że ząb po leczeniu kanałowym jest wrażliwszy na uszkodzenia mechaniczne niż zdrowy ząb. Czasem zdarza się, że zmienia on swoją barwę na szarą, brązową lub ciemnoczerwoną. Niektóre gabinety stomatologiczne oferują wybielanie martwych zębów, choć ciężko przewidzieć rezultat takiego zabiegu.

Opracowanie:
Piastów, Paderewskiego 14
tel. 22 723 15 62
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz