Artykuł sponsorowany

Leczenie chorób onkologicznych

Leczenie chorób onkologicznych

Choroby nowotworowe są coraz częściej diagnozowane przez lekarzy onkologów. Z tego względu onkologia stała się ważną dziedziną medycyny. Dzięki niej rozpoznano wiele chorób nowotworowych i wiadomo jak je leczyć oraz postępować w przypadku stwierdzenia trudno wyleczalnych schorzeń. Leczenie raka wymaga podania skomplikowanych leków co negatywnie odbija się na kondycji fizycznej pacjenta. Najważniejsze jest to, że leczenie kończy się sukcesem.

Kiedy należy udać się do onkologa?

Onkolog rozpoznaje i leczy stany przednowotworowe, nowotwory i ich powikłania. Zdiagnozowanie raka we wczesnym stadium jego rozwoju daje duże szanse na wyleczenie. Ze względu na szerokie spektrum zachorowań rozpoznanie zmian rakowych nie jest łatwe. Dlatego zaleca się tak zwaną czujność onkologiczną, czyli uważne obserwowanie zmian na ciele oraz samobadanie. Każda zmiana w wyglądzie skóry lub funkcjonowaniu organizmu może być syndromem, że coś złego dzieje się naszym ciałem. W przypadku, jeśli wystąpią takie objawy jak pojawienie się znamion, narośli, guzków, zmiana kształtu i koloru znamion, utrzymująca się przez kilka tygodni chrypa lub kaszel, pojawienie się krwi w kale lub moczu, wycieki z brodawek sutkowych, krwawienie między miesiączkami i po menopauzie, zażółcenia skóra i białka oczu oraz powiększone węzły chłonne powinny nas skłonić do udania się na konsultację onkologiczną.

Jak wygląda wizyta u onkologa?

Wizyta u lekarza onkologa nie różni się od wizyt u lekarzy innych specjalności. Jednak ze względu na powagę choroby jaką jest rak, wizyta u onkologa wzbudza lęk u pacjentów. Dlatego w przypadku, jeśli wybieramy się na konsultację warto udać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby. Sprawi ona, że poczujemy się pewniej, a wizyta będzie na pewno łatwiejsza. Przed wizytą u onkologa warto przygotować listę przyjmowanych leków, spisać niepokojące objawy i historię chorób. Wizyta zaczyna się od wywiadu, w którym wszystkie obserwacje i informacje mogą zaważyć na prawidłowej diagnozie. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz decyduje o dalszym leczeniu lub pogłębionej diagnostyce. Wśród zleconych prze onkologa badań mogą znaleźć się: RTG, tomografia komputerowa, mammografia, rezonans magnetyczny, endoskopia i USG konkretnych narządów. W przypadku stwierdzenia zmian rakowych onkolog planuje proces leczenia onkologicznego pod względem farmakologicznym, chemioterapii i radioterapii. Kieruje też na zabiegi chirurgiczne, bierze udział w opiece paliatywnej oraz współpracuje z psychoonkologami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz