Artykuł sponsorowany

Leczenie astmy atopowej w Specjalistycznym Gabinecie Alergologicznym w Lublinie

Leczenie astmy atopowej w Specjalistycznym Gabinecie Alergologicznym w Lublinie

Astma alergiczna, zwana też atopową, to choroba układu oddechowego, której objawy wywołują czynniki zewnętrzne – alergeny. Alergenem może być pyłek roślinny, rozpylony detergent czy roztocza. Astma atopowa znacznie częściej rozwija się u dzieci niż dorosłych. Jakie są symptomy tej choroby? Jak się ją leczy? Zapytaliśmy o to dr n. med. Teresę Stelmasiak – specjalistkę w dziedzinie alergologii.

Mechanizm powstawania astmy atopowej

Jak już wspomniano, astma atopowa to przewlekła choroba układu oddechowego najczęściej występująca u dzieci. Według ekspertów, skłonność organizmu do nadmiernie wyrażonej odporności immunologicznej, jest uwarunkowana genetycznie. Organizm osoby cierpiącej na alergię reaguje zbyt agresywnie na czynniki, które są doskonale tolerowane przez osoby zdrowe.

Kontakt z określonym alergenem powoduje u pacjenta wytwarzanie immunoglobulin IgE w bardzo dużej ilości. Kiedy alergen wnika do organizmu, łączy się z przeciwciałami znajdującymi się na powierzchni komórki tucznej. Komórki te syntetyzują substancje odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergicznych.  U osób z atopią, komórka wydziela te substancje do krwi, co sprzyja wystąpieniu np. napadów astmatycznych.

Jakie są objawy astmy atopowej?

Jak informuje dr. n. med. Teresa Stelmasiak, właścicielka Specjalistycznego Gabinetu Alergologicznego w Lublinie, astma atopowa przebiega z okresami zaostrzeń. W poszczególnej fazie choroby objawy mogą być skąpe, nie występować wcale, lub pojawić się ze zdwojoną siłą. Zawsze związane są one z nadreaktywnością oskrzeli. Najczęściej pacjenci skarżą się na:

  • suchy, uporczywy kaszel,
  • duszności i pojawienie się uczucia ciężaru na klatce piersiowej,
  • świszczący oddech i przyspieszoną pracę serca,
  • trudności w oddychaniu.

Objawy te zmniejszają komfort życia pacjenta i powodują jego lęk o własne zdrowie. Bardzo często napady astmatyczne pojawiają się w nocy lub nad ranem. Przechodzą po zastosowaniu odpowiedniego środka doraźnego.

Jak leczy się astmę atopową?

W leczeniu astmy atopowej niezwykle ważne jest postawienie trafnej diagnozy. Lekarz powinien sprawdzić, jaki alergen wywołuje reakcje alergiczne. Podstawą jest oczywiście zebranie dokładnego wywiadu i wykonanie badania fizykalnego. Pomocne mogą okazać się też RTG klatki piersiowej i badania czynnościowe układu oddechowego. Wskazanie konkretnego alergenu umożliwi zaplanowanie działania profilaktycznego. Aby znaleźć przyczynę choroby, należy między innymi:

  • wykonać testy skórne,
  • wykonać badania krwi,
  • zbadać stężenie przeciwciał IgE,
  • skontrolować ilość eozynofilii w plwocinie.

Astmę alergiczną najczęściej wywołują roztocza, dym tytoniowy, pleśnie i grzyby, pyłki roślin, sierść zwierząt i środki chemiczne. Leczenie astmy atopowej polega na unikaniu kontaktu z alergenem i przyjmowaniu leków łagodzących objawy choroby. Można też zdecydować się na odczulanie. Powinno być ono prowadzone pod okiem doświadczonego specjalisty. Skuteczność tej metody jest duża, zwłaszcza jeśli alergenem są pyłki roślin.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz