Leczenie alergii w czasie ciąży

Leczenie alergii w czasie ciąży

W czasie ciąży objawy uczulenia mogą ulec nasileniu. Może zdarzyć się także odwrotnie i objawy złagodnieją. Jeżeli jesteś alergikiem i planujesz ciążę, warto wybrać się do specjalisty i omówić leki, które przyjmujesz. Dowiedz się, czy alergia podczas ciąży może być niebezpieczna. Sprawdź, jak leczyć alergie. Zadbaj o swoje zdrowie i zdrowie malucha.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są przyczyny alergii?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na alergeny, czyli substancje, które występują w środowisku i nie powinny wywoływać reakcji obronnych. Przyczyny alergii mogą być różne – bywa, że osoba jest obciążona genetycznie lub też nabywa alergii po jakimś czasie. Poznaj mechanizmy alergii.

Zjawisku sprzyjają postępujące zanieczyszczenie powietrza.  Pamiętaj, że reakcja alergiczna może zostać wywołana przez wiele czynników. Będąc w ciąży najlepiej unikać substancji, które najczęściej wywołują alergie.

Czy alergia podczas ciąży jest niebezpieczna?

Alergia w ciąży przybiera różne oblicza. Zmiany hormonalne mogą spowodować, że dolegliwości zaostrzą się, ustąpią lub złagodnieją. Nawet jeżeli nie jesteś alergikiem, może się zdarzyć, że w czasie ciąży zauważysz u siebie niepokojące objawy po raz pierwszy – wystąpienie uczulenia jest prawdopodobne. Zdarza się to często. Kobiety, które nigdy wcześniej nie cierpiały na żaden rodzaj alergii, w czasie ciąży skarżą się na niepokojące dolegliwości. Należy zatem uważać.

Zagrożeniem dla ciąży jest ostra reakcja alergiczna. W przypadku wystąpienia intensywnych duszności zwiększa się ryzyko niedotlenienia dziecka. Łagodny przebieg alergii nie będzie zagrażał życiu malucha. Objawy alergii w ciąży nie muszą zatem wywoływać poważnych komplikacji. Zawsze jednak lepiej jest przeciwdziałać uczuleniu.

Jak leczyć alergię podczas ciąży?

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy zgłosić się do alergologa. Nie warto leczyć się na własną rękę – może to być niebezpieczne dla dziecka. Będąc w ciąży, nie powinno się brać leków antyhistaminowych czy maści z inhibitorami kalcyneuryny. Każdy lek i jego dawka powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Specjalista będzie wiedział, jaka terapia jest najlepsza dla ciebie i dziecka.

Przyjmowanie leków antyhistaminowych w ostatnich tygodniach ciąży może powodować u malucha zwiększoną pobudliwość, a w pierwszych dniach życia wywołać rozległe drżenie. Kortykosteroidy, czyli kortyzon oraz hydrokortyzon mogą być nawet, w skrajnych przypadkach, przyczyną śmierci płodu.

Obserwacja ciała jest najważniejsza

Najlepszy sposób na alergię to unikanie alergenu. Nie zawsze jest to w stu procentach możliwe, ale w niektórych przypadkach jak najbardziej wykonalne. Jeżeli jesteś w ciąży i nigdy przedtem nie miałaś alergii, na wszelki wypadek warto unikać produktów, które mogą ją spowodować. Ogranicz spożycie orzechów, mleka, miodu oraz cytrusów.

Jeżeli  miałaś kiedykolwiek uczulenie na pyłki, ogranicz przebywanie na dworze w czasie największego pylenia. Obserwuj, jak reaguje twój organizm. Odpowiadaj na jego potrzeby.

Często zmieniaj pościel oraz rozważ pozbycie się firanek, aby uniknąć objawów uczulenia na roztocze. Działania prewencyjne przynoszą największe korzyści. Unikaj nowości kosmetycznych, stosuj tylko sprawdzone preparaty. Okres ciąży to nie jest dobry czas na kosmetyczne eksperymenty.

Przede wszystkim pamiętaj, aby unikać wszelkich stresów. Dużą ilość czasu poświęć na odpoczynek. Zdrowy tryb życia wpłynie pozytywnie zarówno na ciebie, jak i dziecko. Stres może nasilić objawy uczulenia. Dlatego warto go unikać.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz