Artykuł sponsorowany

Łatwe odcinanie kolorów farb przy pomocy taśm malarskich

Łatwe odcinanie kolorów farb przy pomocy taśm malarskich

Co prawda sufit we wnętrzu wcale nie musi być biały, jednak to tradycyjne rozwiązanie jest najlepsze – pozwala uzyskać efekt optycznego powiększenia pokoju. W jaki sposób uzyskać idealnie równe odcięcie sufitu, kiedy malujemy ściany na inny kolor? Chociaż w sklepach budowlanych dostępne są specjalne wałki odcinające, zdecydowanie lepsze efekty można osiągnąć z wykorzystaniem taśmy malarskiej.

Dlaczego taśma malarska jest najlepsza do odcinania kolorów?

Oklejanie ścian taśmą malarską wymaga sporej precyzji, jednak ta metoda zapewnia największy komfort podczas malowania i gwarantuje uzyskanie najlepszych rezultatów. Podczas malowania wałkiem odcinającym musimy pilnować, by klapka zabezpieczająca była zawsze czysta; w przeciwnym razie nietrudno o zabrudzenie tynku; poza tym przy dociskaniu wałka klapka po prostu rysuje ścianę. Dużym wyzwaniem jest też malowanie w rogach, gdzie wałek nie sięgnie, w związku z czym i trzeba będzie użyć pędzla. Choć na oklejanie ścian taśmą malarską trzeba poświęcić trochę czasu, zyskujemy większą swobodę podczas nakładania farb, a ryzyko błędów jest zdecydowanie mniejsze.

Planując malowanie, trzeba więc zaopatrzyć się w dobrej jakości taśmę odcinającą. Czyli jaką? Taką, która będzie dokładnie przylegała do powierzchni – w przeciwnym razie farba może dostawać się pod nią, ale też będzie łatwo się odklejać – zbyt mocny klej może doprowadzić do oderwania fragmentów farby przy zdejmowaniu taśmy. Trzeba też zwrócić uwagę na przeznaczenie danego produktu. Obecnie na rynku dostępne są taśmy malarskie do stosowania w pomieszczeniach i na elewacjach, a także takie, którymi można zabezpieczać meble czy inne przedmioty z drewna, szkła, metalu oraz z tworzyw sztucznych (np. taśma precyzyjnie maskująca tesa® 4334 PRECISION).

Jak odcinać taśmą malarską?

Odcinanie kolorów taśmą malarską nie jest trudne i nie dotyczy tylko sufitów. Taśma odcinająca przyda się, gdy planujemy malować półki zamocowane do ściany na stałe, a także wtedy, gdy chcemy stworzyć w pokoju niecodzienną ozdobę, np. nanieść na ścianę barwne figury geometryczne lub pomalować na różne kolory ścianę w miejscu, gdzie otwarty salon przechodzi w kuchnię – opowiada ekspert z firmy PK Taśmy.

Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu malowania konieczne jest przestrzeganie konkretnej kolejności wykonywania działań. Najpierw malujemy sufit lub fragment ściany farbą jaśniejszą. Po jej wyschnięciu w miejscu, w którym planujemy odcięcie, powierzchnię trzeba oczyścić z kurzu i pyłu – w przeciwnym razie taśma nie będzie się trzymać. Aby uzyskać wymagany odstęp między kolorami, czasem nie trzeba w ogóle używać poziomicy – wystarczy zakup taśmy malarskiej o odpowiedniej szerokości. Ta metoda sprawdzi się, jeśli ściany i sufity w pomieszczeniu są równe; w przeciwnym wypadku przyda się pomoc drugiej osoby, poziomica i ołówek do zaznaczenia linii, wzdłuż której później będziemy przyklejać taśmę odcinającą. Przy samym przyklejaniu trzeba pamiętać o dociśnięciu taśmy do powierzchni, aby zapobiec podciekaniu farby – w tym celu wystarczy przejechać po niej dłonią.

Powyższe wskazówki dotyczą odcinania kolorów nakładanych na dwie duże płaszczyzny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać taśmy maskujące do tworzenia fantazyjnych wzorów. Marzysz o ścianie w kratkę? Nic prostszego – wystarczy nakleić na nią taśmę w kilku pionowych i poziomych rzędach, a następnie zamalować tak uzyskany szablon wybranym kolorem.

Po zakończeniu malowania taśmę trzeba usunąć. Na tym etapie zalecana jest ostrożność. Taśmy nie powinno się odklejać za szybko, ani zwlekać z tym zbyt długo. Zbyt mokra farba może pobrudzić ścianę, a całkowicie zaschnięta odchodzić razem z taśmą. Fachowcy radzą, by taśmę usuwać po 5-10 minutach od zakończenia malowania danego fragmentu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz