Artykuł sponsorowany

Lancet Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej: Przepukliny - rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Lancet Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej: Przepukliny - rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina jest to nieprawidłowe uwypuklenie narządów wewnętrznych, które przenikają przez osłabione miejsca w powłokach ciała. Chociaż przepukliny mogą występować w różnych częściach ciała, najczęściej dotyczą one jamy brzusznej. Wyróżniamy kilka rodzajów przepuklin, takich jak pachwinowe, pępkowe, brzuszne i udowe. Razem ze specjalistą z Niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej Lancet poznamy ich przyczyny, objawy oraz metody leczenia.

Przyczyny powstawania przepuklin

Przepukliny mogą mieć różne przyczyny, związane zarówno z predyspozycjami genetycznymi, jak i z czynnikami zewnętrznymi. Należy do nich między innymi osłabienie ściany jamy brzusznej spowodowane starzeniem się organizmu, ciążą czy otyłością.

Ponadto przyczyną może być także wzmożony wysiłek fizyczny, zwłaszcza podnoszenie ciężarów oraz kaszel czy wymioty prowadzące do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. W niektórych przypadkach przepuklina może być wrodzona, co oznacza, że osoba urodziła się z osłabionymi powłokami ciała.

- informuje specjalista z NZOZ Lancet.

Objawy przepuklin

Objawy przepuklin mogą być różne, w zależności od rodzaju i lokalizacji. Najbardziej charakterystycznym objawem jest pojawienie się uwypuklenia na powierzchni ciała, które może być bolesne lub nie. W przypadku przepukliny pachwinowej, uwypuklenie występuje w okolicy pachwiny, podczas gdy przepuklina pępkowa dotyczy okolicy pępka. Przepukliny brzuszne zwykle pojawiają się na linii środkowej brzucha, natomiast przepukliny udowe występują w okolicy ud. Warto zwrócić uwagę na towarzyszące objawy, takie jak ból, uczucie dyskomfortu czy problemy z wypróżnianiem.

Leczenie przepuklin

Leczenie przepuklin polega głównie na zabiegach chirurgicznych, które mają na celu usunięcie uwypuklenia oraz wzmocnienie osłabionych powłok ciała. W przypadku małych przepuklin oraz braku poważnych objawów, lekarz może zalecić początkowo leczenie zachowawcze, polegające na noszeniu specjalistycznych pasów czy bandażów oraz unikaniu nadmiernego wysiłku fizycznego. Jednak ostateczne rozwiązanie problemu przepukliny zwykle wymaga interwencji chirurgicznej.

Operacje przepuklin

Operacje przepuklin są wykonywane przez doświadczonych chirurgów i polegają na usunięciu uwypuklenia oraz wzmocnieniu osłabionych powłok ciała. W zależności od rodzaju przepukliny oraz stanu pacjenta, zabieg może być wykonany metodą klasyczną (otwartą) lub laparoskopową (małoinwazyjną). Obie metody mają swoje zalety i wady, dlatego decyzja o wyborze metody powinna być dokonana indywidualnie przez lekarza i pacjenta.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz