Artykuł sponsorowany

Lakier jak nowy – czy warto woskować karoserię samochodową?

Lakier jak nowy – czy warto woskować karoserię samochodową?

 

Woskowanie karoserii nie tylko odświeża wygląd lakieru, ale także tworzy na nim warstwę ochronną. Odpowiednio nałożona warstwa wosku pozwoli również ukryć drobne zarysowania na lakierze. Wysokiej jakości preparaty woskowe zabezpieczają karoserię przed korozją. Woskowanie pozwala również nawet przez kilka tygodni cieszyć się dobrze wyglądającym lakierem.

Zalety woskowania karoserii

Zabieg woskowania zapewnia efektowny połysk lakieru, a także czystą powłokę przez długi czas. Woskowana powierzchnia jest odporna na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych. Regularne woskowanie samochodu gwarantuje zachowanie oryginalnej barwy lakieru, a także odporność na utlenianie. Poprzez regularne woskowanie rozumie się powtarzanie zabiegu ok. 4 razy w roku.

Powtarzanie zabiegu w takich odstępach czasu pozwoli zapobiec powstawaniu korozji. Wosk przez cały czas będzie tworzyć na karoserii ochronną warstwę, która uniemożliwi utrzymywanie się na jej powierzchni kropel wody i brudu.

Dobrze dobrany wosk to podstawa

To, jakiego wosku powinniśmy użyć jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku auta i stanu lakieru. Nie bez znaczenia jest również kolor karoserii. Pod uwagę musimy wziąć również to, ile czasu chcemy poświęcić na wykonanie zabiegu, bowiem innych preparatów używa się do błyskawicznego odświeżenia wyglądu lakieru, a innych do nałożenia solidnej warstwy ochronnej. Istotny jest także sposób wykonania woskowania – przed zakupem preparatów należy więc zdecydować, czy skorzystamy z maszyny polerującej, czy też wykonamy zabieg ręcznie.

Jak już wspomnieliśmy, podstawą jest jednak dostosowanie preparatu do rodzaju i stanu lakieru. Kierując się tą zasadą, musimy pamiętać, że w przypadku nowych aut wskazane jest korzystanie z past niezawierających substancji polerskich, natomiast jeśli chcemy poprawić wygląd karoserii w starszym aucie, powinniśmy zdecydować się na zakup preparatów zawierających substancje ścierne i czyszczące.

W zakupie odpowiednich produktów mogą pomóc nam specjaliści z Moto Starter.

Samodzielne woskowanie karoserii – o tym musisz pamiętać

Najważniejsze jest, aby warstwę lakieru nakładać na całkowicie suchą powierzchnię. Nie należy wykonywać tego zabiegu bezpośrednio po umyciu auta. Musimy pamiętać, że na efekt końcowy wpływ ma wiele czynników. Do wykonania woskowania potrzebujemy nie tylko odpowiednich preparatów, ale także optymalnych warunków. Nie można pozwolić sobie na woskowanie lakieru, gdy temperatura spada poniżej 10˚C ani podczas upałów.

Przeczytaj też: Jaki jest koszt lakierowania karoserii?

Pamiętajmy, aby po nałożeniu warstwy wosku do polerowania użyć czystej, miękkiej, wysokiej jakości ściereczki z mikrofibry ze splotem zawiniętym, co zapobiegnie rysowaniu lakieru. Polerować lakier należy do momentu, aż na karoserii nie będzie już widać żadnych smug.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz