Artykuł sponsorowany

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź w czym pomoże Ci notariusz

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź w czym pomoże Ci notariusz

Wybór i zakup wymarzonego mieszkania to niełatwa decyzja. Jest to także inwestycja, za którą stoją zazwyczaj ogromne pieniądze, a co za tym idzie wymagane jest tu dopełnienie szeregu formalności. Dlatego też, aby cały proces nabycia wymarzonego lokum przebiegał bezproblemowo i zgodnie z obowiązującym prawem, należy skorzystać z profesjonalnych usług sprawdzonego notariusza.

Kim jest notariusz i jaka jest jego rola w obrocie nieruchomościami

Planując zakup mieszkania musimy mieć świadomość, że sfinalizowanie tej transakcji będzie wymagało skorzystania z usług notariusza, takiego jak np. Jarosław Sekściński Kancelaria Notarialna. Wynika to z faktu, że notariusz to jedna z najważniejszych postaci zaangażowanych w procedury związane z obrotem nieruchomościami. Jest to bowiem funkcjonariusz publiczny, który zapewnia bezpieczeństwo obrotu różnymi dobrami, zaś w przypadku transakcji odbywających się na rynku nieruchomości jego głównym zadaniem jest dbałość o prawidłowość przebiegu i przygotowanie dokumentacji przekształceń własnościowych. Warto bowiem pamiętać, że notariusz gwarantuje ważność wszelkich umów i innych czynności prawnych składanych w jego obecności, a do jego podstawowych obowiązków w przypadku umów kupna/sprzedaży nieruchomości zaliczyć należy przede wszystkim:

  • dbałość aby zawarte umowy były w pełni zgodne z prawem,
  • weryfikację wiarygodności przedłożonych przez kupującego i sprzedającego dokumentów,
  • określenie jakie prawo do lokalu jest przedmiotem sprzedaży,
  • dbanie o interesy obydwu stron,
  • informowanie kupującego oraz sprzedającego o przysługujących im prawach, a także o ciążących na nich obowiązkach oraz o skutkach poszczególnych postanowień umowy sprzedaży,
  • pobranie należnej opłaty,
  • złożenie wniosku do Sądu Rejonowego o wpisanie nowego właściciela do ksiąg wieczystych.

Umowy notarialne

Zakup mieszkania to inwestycja, w przypadku której zdecydowaną większość transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości dzieli się na dwa etapy:

  • umowę przedwstępną – która najczęściej zawierana jest przy kredytowaniu zakupu nieruchomości w banku. Jest to dokument, w którym jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Niekiedy ma ona formę dokumentu podpisanego wyłącznie przez obie strony, jednakże zawarcie przedwstępnej umowy notarialnej u notariusza znacznie skuteczniej zabezpiecza interesy kupującego i sprzedającego, gdyż w przypadku odstąpienia jednej ze stron od umowy finalnej, ta druga może żądać jej zawarcia nawet przed sądem,
  • umowę finalna (akt notarialny) - co wynika z faktu, że wszystkie czynności prawne związane z dysponowaniem prawem do nieruchomości muszą być dokonywane w formie aktu notarialnego. Zawarcie aktu notarialnego potwierdza prawa własnościowe do danej nieruchomości i zabezpiecza od strony prawnej obie strony transakcji. Umowa ta sporządzana jest w na bazie dostarczonych dokumentów pozwalających określić stan prawny mieszkania, dokładną lokalizację oraz wszelkie uprawnienia związane z danym lokalem. Poza tymi informacjami prawidłowo skonstruowany akt musi też zawierać datę i miejsce sporządzenia, dane kancelarii oraz podmiotów podpisujących, a także określenie istotnych faktów towarzyszących podczas spisywania dokumentu. Dodatkowo akt notarialny musi zostać odczytany i zostać przyjęty przez obie strony.

Skorzystanie z pomocy specjalistów oferujących usługi notarialne to nieodzowna część całego procesu, którego uwieńczeniem będzie nabycie wymarzonego mieszkania. Warto bowiem pamiętać, że udając się do notariusza mamy pewność, że zakup nieruchomości odbywa się zgodnie z prawem oraz że jest legalną formalnością, bez ukrytych kosztów czy zobowiązań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz