Artykuł sponsorowany

Kto zajmuje się konserwacją zabytków?

Kto zajmuje się konserwacją zabytków?

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami definiuje prace konserwatorskie jako działania, których celem jest zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku, zapobieganie jego niszczeniu oraz dokumentowanie ww. działań. W ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków w praktyce zaangażowanych jest wiele osób i instytucji. Kto i w jakim zakresie odpowiada za konserwację zabytkowych nieruchomości?

Obowiązki właściciela zabytku

Właściciel obiektu zabytkowego jest prawnie zobligowany do opieki nad zabytkiem w zakresie określonym ustawą. Jest on zobowiązany m.in. do zapewnienia warunków prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku. W praktyce właściciel nie może samodzielnie wykonywać żadnych prac konserwatorskich przy budynku. Musi natomiast wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wydanie zaleceń konserwatorskich, a później postępować wg jego wytycznych. Na planowane prace konserwatorskie właściciel musi uzyskać odrębne zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. dokumenty, które potwierdzają kwalifikacje osoby kierującej pracami.

Zadania wojewódzkiego konserwatora zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków wydaje właścicielowi obiektu program prac konserwatorskich. Program obejmuje zakres i sposób wykonywania konserwacji zabytku, określa też materiały i technologie, które powinny być wykorzystane podczas prac. Na wniosek właściciela lub posiadacza obiektu wojewódzki konserwator zabytków wydaje też pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich, w którym określa warunki zapobiegające uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku.

Realizacja prac konserwatorskich przy zabytkach

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, do prowadzenia prac konserwatorskich właściciel zabytku musi zapewnić kierowanie tymi pracami przez osoby spełniające określone wymagania. Oznacza to, że do prac konserwatorskich przy zabytku trzeba zatrudnić ekipę fachowców, którzy mają wymagane doświadczenie i kwalifikacje do prowadzenia takich prac. Zakład Remontowo-Budowlany Renor z Poznania może pochwalić się nie tylko posiadaniem niezbędnych uprawnień i wymaganego stażu, ale ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracach przy renowacji elewacji zabytkowych kamienic i obiektów sakralnych. Zespół firmy tworzą technicy i inżynierowie z olbrzymią wiedzą na temat prac budowlanych przy nieruchomościach historycznych, a kadry kierownicze dysponują uprawnieniami wymaganymi przez przepisy prawa budowlanego i ustawy o zabytkach.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz