Artykuł sponsorowany

Kto odpowiada za leasing pracowniczy?

Kto odpowiada za leasing pracowniczy?

Współczesny rynek pracy nie ułatwia wcale zadania, jakim jest znalezienie nowego pracownika. Tak samo, jak rosnące koszty związane z jego utrzymaniem, które leżą po stronie pracodawców. Dlatego też w ostatnich latach pojawiło się nowe rozwiązanie, jakim jest leasing pracowniczy, który zyskuje na coraz większej popularności. Czym on tak właściwie jest, kto za niego odpowiada oraz jak wygląda on w świetle przepisów Kodeksu Pracy? O tym przeczytasz poniżej!

Czym jest leasing pracowniczy?

Bez wątpienia leasing kojarzony jest przez większość osób przede wszystkim z jedną z metod finansowania samochodów firmowych lub maszyn. Pojęcie to dotyczy jednak także pracowników i w tym ujęciu dotyczy ono wypożyczenia pracownika przez firmę od innego, zatrudniającego go przedsiębiorstwa. W związku z tym najprostszą definicją leasingu pracowniczego jest oddelegowanie pracownika za jego zgodą do wykonywania określonej pracy na rzecz innej firmy, przez określony czas. 

Kto może leasingować pracownika?

Leasing personalny może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na wypożyczeniu pracownika zatrudnionego w innej firmie, który na czas pracy w nowym przedsiębiorstwie otrzymuje urlop bezpłatny, wypłatę płaci mu wypożyczający go. Drugą metodą leasingowania pracowników jest skorzystanie z pomocy agencji pracy tymczasowej takiej jak Win Solution. W takiej sytuacji właściciel firmy zgłasza zapotrzebowanie w agencji, która spośród zatrudnionych u niej pracowników wybiera najlepszego kandydata i oddelegowuje go do wykonania pracy w danej firmie. Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze ze względu na brak ryzyka związanego, chociażby ze szpiegostwem gospodarczym prowadzonym na rzecz leasingującej go firmy.

Leasing pracowniczy a kwestie prawne

Leasing pracowniczy to nowoczesna forma zapełniania luk kadrowych w firmach, która cechuje się wieloma zaletami. Pomimo to wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy jest ona, aby na pewno w pełni legalna. Jak zwykle bowiem Kodeks Pracy nie nadąża za zmianami na rynku pracy, w związku z tym nie można znaleźć w nim przepisów dosłownie odnoszących się do leasingu pracowników. Zastosowanie w tym przypadku ma jednak Art. 23 Kodeksu Pracy, który pozwala pracownikowi wykonywać prace na rzecz innego pracodawcy podczas bezpłatnego urlopu za zgodą firmy, w której jest zatrudniony na stałe. W czasie pełnienia przez niego obowiązków zawodowych na rzecz innej firmy to ona natomiast przejmuje rolę jego pracodawcy i zobowiązana jest do wypłacania mu wynagrodzenia czy też odprowadzania za niego składek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz