Artykuł sponsorowany

Księgowość w spółce z o.o. – co musisz wiedzieć?

Księgowość w spółce z o.o. – co musisz wiedzieć?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z chętniej wybieranych form działalności opłacalna dla zarówno większych, jak i mniejszych biznesów. Rejestracja spółki nie jest skomplikowana, ale problemy mogą pojawić się wraz z rozpoczęciem księgowości. Sprawdź, z czym w praktyce wiąże się ewidencja księgowa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy warto założyć sp. z o.o.?

Spółka z o.o. to samodzielny byt prawny, którego działania są regulowane przez kodeks handlowy. W praktyce to firma kapitałowa, która – w odróżnieniu do form osobowych – posiada wyodrębniony majątek, niepowiązany z majątkiem osobistym wspólników. Wspólnicy są odpowiedzialni za zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości wkładu własnego. Wysokość kapitału zakładowego opiewa jedynie na 5000 zł. Biorąc pod uwagę ograniczoną odpowiedzialność oraz niskie koszty założenia spółki, ta forma działalności jest chętnie wybierana przez początkujących inwestorów.

Księgowość w spółce z o.o.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma możliwości wyboru preferowanej formy księgowości. Ustawodawca nałożył obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, co oznacza, że każde zdarzenie gospodarcze musi zostać zarejestrowane w księgach handlowych – w myśl ustawy o rachunkowości. Prowadzenie pełnej księgowości to bardzo ambitne zadanie dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z prawną formą spółki, dlatego w większości przypadków czynności ewidencyjne zostają scedowane na księgowego. W przypadku początkujących spółek wspólnicy korzystają najczęściej z ofert zewnętrznych biur rachunkowych, takich jak Invat Sp. z o.o.
Księgowanie musi być zgodne z polityką rachunkowości określoną dla danego przedsiębiorstwa, co sprawia, że pomoc doświadczonego księgowego jest szczególnie cenna.
Pod koniec okresu sprawozdawczego spółka składa sprawozdania finansowe kierowane do sądu rejestrowego (Krajowego Rejestru Sądowego). Biegły rewident sporządza pełną dokumentację zawierającą bilans, rachunek zysków i strat oraz wszystkie inne wymagane dokumenty.

Ewidencje i rozliczenia – spółka

Spółka jest zobowiązana do prowadzenia ewidencję sprzedaży, zakupów, kosztów, składników aktywów, środków trwałych oraz innych wartości niematerialnych i prawnych. Biorąc pod uwagę zakres ewidencji, brak profesjonalnej pomocy księgowej mógłby prowadzić do wielu nieprawidłowości w rozliczeniach, które skutkowałyby wysokimi karami pieniężnymi nałożonymi przez urząd skarbowy. Zlecenie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego jest w każdym przypadku najbardziej zasadnym rozwiązaniem.
Opracowanie:
Skierniewice, Trzcińska 21/23 lok. 113,114
tel. 577 251 709
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz