Artykuł sponsorowany

Księgi przychodów i rozchodów – czym są i jakie mają zalety?

Księgi przychodów i rozchodów – czym są i jakie mają zalety?

Polskie ustawodawstwo przewiduje dwa różne modele księgowości firm. Dla większych podmiotów przeznaczone są księgi rachunkowe. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zaś korzystać z kart podatkowych, z ryczałtu od  przychodów ewidencjonowanych, lub też z najbardziej popularnego sposobu rozliczeń – z podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów (KPiR) zaliczanych do narzędzi księgowości uproszczonej.

Czym są księgi przychodów i rozchodów?

Księgi przychodów i rozchodów są formą prowadzenia dokumentacji podatkowej w celu rozliczania podatków z Urzędem Skarbowym. Jest to narzędzie ewidencjonowania na zasadach uproszczonych. Dzięki temu przedsiębiorstwa przede wszystkim wyliczają swój dochód, księgując wszystkie przychody firmy oraz koszty podatkowe. KPiR wymagają zaś ewidencjonowania operacji gospodarczych na podstawie faktur i rachunków oraz innych dowodów księgowych.

Same księgi przychodów i rozchodów mogą być prowadzone zarówno na papierze, jak i w formie cyfrowej. W obu przypadkach składają się na 17 kolumn, w których chronologicznie w języku polskim i w walucie polskiej księguje się zdarzenia gospodarcze. Podkreślić należy też to, że przy KPiR przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zalety korzystania z KPiR

Mimo wady ksiąg przychodów i rozchodów, jaką jest brak możliwości tworzenia szczegółowych raportów finansowych firm, ten sposób rozliczenia jest rekomendowany dla wielu małych i średnich przedsiębiorców. Dużą zaletą KPiR jest możliwość wliczenia w koszty prowadzenia działalności wydatków, które są związane bezpośrednio z uzyskaniem przychodu. Dodatkowo przedsiębiorca uiszcza podatek nie od swojego przychodu, lecz od faktycznego dochodu. Dzięki temu można uzyskać wiele korzyści fiskalnych, które są jeszcze większe w przypadku podejmowania racjonalnych decyzji z uwzględnieniem obciążeń podatkowych.

Ponadto korzystanie z KPiR pozwala na swoiste modelowanie swoich zobowiązań podatkowych. Przedsiębiorca można np. wybrać opodatkowanie wg zasad ogólnych, co pozwala na wspólne rozliczanie się z małżonkiem względnie tzw. podatek liniowy – opłacalny w przypadku większych dochodów. Nie płaci się podatku w przypadku poniesienia strat. Dodatkowo dzięki KPiR wysokość zobowiązań wobec US może być znacznie obniżona poprzez tzw. odliczenia podatkowe.

Kolejną zaletą ksiąg przychodów i rozchodów jest łatwość w zleceniu ich prowadzenia zewnętrznemu podmiotowi. KPiR podlegają księgowości elektronicznej i przeznaczone są dla tej formy rozliczeń specjalne programy oraz aplikacje. Z nich korzysta biuro rachunkowe PIOTR MOLL, które gwarantuje swoim klientom również obsługę kadrowo-płacową.

Komu przysługuje możliwość prowadzenia KPiR?

KPiR przeznaczone są dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, a także dla spółek partnerskich, które wykonują działalność gospodarczą, a ich przychody nie przekraczają równowartości 2 milionów euro w walucie polskiej. Jest to limit, po którego przekroczeniu podatnik musi przejść na księgi podatkowe księgowości pełnej.

Warto jednak wiedzieć, że podmioty uprawnione do prowadzenia KPiR mogą dobrowolnie zrezygnować z takiej formy ewidencjonowania podatków. Najczęściej opcję tę wykorzystują firmy szybko rozwijające się, a także te, które chcą w szerokim zakresie monitorować sytuację ekonomiczną prowadzonej działalności. KPiR nie umożliwiają bowiem tworzenia rozległych raportów.

Ustawodawstwo rachunkowe wskazuje również grupy podmiotów, które mają obligatoryjny obowiązek prowadzenia KPiR, a także te działalności, które bezsprzecznie nie mogą z takiej opcji skorzystać. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz