Artykuł sponsorowany

Kserokopiarki — charakterystyka i najczęstsze powody usterek

Kserokopiarki — charakterystyka i najczęstsze powody usterek

Kserokopiarka jest urządzeniem, które należy do stałego wyposażenia każdego biura czy też punktu ksero. Ze względu na stałą eksploatację warto zadbać, aby urządzenie to było jak najwyższej jakości. Niestety niezależnie od typu kserokopiarki mogą w niej wystąpić różnego rodzaju usterki, które trzeba błyskawicznie naprawić. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze usterki w kserokopiarkach oraz jak sobie z nimi poradzić.

Charakterystyka kserokopiarek

Kserokopiarka to rodzaj urządzenia, które służy nam do tworzenia kopii skanowanych w niej różnego rodzaju tekstów oraz grafik w formie papierowej. Jeżeli chodzi o historię tego urządzenia, to pierwszym prototypem poszczycić może się Chester Carlson, któremu 22 października 1938 roku udało się wykonać pierwszą w stu procentach udaną kopię dokumentu zaś w 1947 roku firma Haloid Company (obecnie Xerox Corporation), w której posiadał on udziały, wypuściła na rynek pierwszą kopiarkę przeznaczoną do biur. Jeżeli chodzi o rynek polski, to pierwsze kserokopiarki (wtedy o nazwie ksero) zaczęły się pojawiać mniej więcej w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Jakie wyróżniamy rodzaje usterek w kserokopiarkach?

Kserokopiarka jest urządzeniem, które często wymaga sporej eksploatacji, w związku z czym mogą w niej wystąpić różnego rodzaju usterki. Czasem są one spowodowane nieumiejętną obsługą, inne zaś dotyczą uszkodzeń mechanicznych. Wśród typowych usterek związanych z kserokopiarkami możemy wymienić takie jak:

  • zanieczyszczenie urządzenia — to rodzaj usterki, który zwykle doprowadza do coraz mniej efektywnej pracy kserokopiarki bądź też jej dużo głośniejszego działania. Powodem tego stanu rzeczy może być przedostająca się do wnętrza wilgoć lub też zanieczyszczenia w postaci kurzu lub resztek tuszu;
  • zacinanie się papieru — bardzo częstym powodem usterek występujących w trakcie procesu kopiowania dokumentów jest zacinający się papier. Powodem tego stanu rzeczy może być na przykład zbyt duża ilość włożonego papieru do kserokopiarki lub uszkodzone rolki w podajniku;
  • kłopoty z tuszem — w momencie, gdy widzimy, iż wydruki pochodzące z naszej kopiarki w znaczny sposób straciły na jakości, powinniśmy skupić się na tonerze. Przyczyną owej usterki może być zarówno brak tuszu w tonerze lub po prostu jego nieprawidłowa instalacja bądź zabrudzone dysze, przez które podawany jest tusz na papier. Innym powodem takiego stanu rzeczy może być również uszkodzona głowica urządzenia;
  • przegrzanie urządzenia — ogromny wpływ na uszkodzenia kserokopiarek może mieć również temperatura otoczenia. Niestety w warunkach, gdzie będzie panowała wysoka temperatura powietrza, nasze urządzenie może w bardzo szybki sposób przegrzewać się, co skutkować może zarówno zmniejszeniem efektywności jak i przepalaniem się jej elementów bądź po prostu ciągłym wyłączaniem się w trakcie pracy.

Jak poradzić sobie z usterkami kserokopiarki?

Tak jak już wspomnieliśmy o tym, ogromny wpływ na prawidłową pracę kserokopiarki ma to, w jaki sposób jej używamy. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie tonerów, stałym serwisowaniu oraz kopiowaniu dokumentów tylko i wyłącznie przy zamkniętej pokrywie. Jeżeli dojdzie do jakichkolwiek kłopotów z naszą kserokopiarką, warto zwrócić się wtedy do profesjonalnej firmy Usługi Elektroniczne Cebryk Krzysztof z Januszówki, która nie tylko specjalizuje się w serwisowaniu kserokopiarek, ale także posiada w swojej ofercie wysokiej klasy drukarki oraz kserokopiarki cyfrowe marki Develop, czyli sprawdzonego oraz uznanego producenta tych urządzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz