Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru oczyszczalni ścieków

Kryteria wyboru oczyszczalni ścieków

Przy każdym domu i budynku z dostępem do wody niezbędnym elementem jest szambo lub oczyszczalnia ścieków. Tylko odpowiednia oczyszczalnia będzie w stanie spełnić swoje zadanie w prawidłowy sposób. Przy wyborze oczyszczalni ścieków trzeba brać więc pod uwagę wiele aspektów, przede wszystkim liczbę obsługiwanych osób, wielkość działki, czy poziom wód gruntowych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup oczyszczalni ścieków?

Ilość osób

Podstawowym aspektem, jaki trzeba brać pod uwagę przy wyborze oczyszczalni ścieków, jest liczba użytkowników. Ta liczba decyduje o ilości ścieków, które dopływają do oczyszczalni, więc także o jej wielkości. Wielkość określa się za pomocą wskaźnika przepustowości (ilość litrów na dobę) lub równoważnej liczby mieszkańców obsługiwanych przez oczyszczalnie.

Według eksperta z firmy produkującej oczyszczalnie ścieków EKO – BIOAby ustalić przepustowość przyjmuje się, że ilość odprowadzanych ścieków jest równa ilości zużytej wody. Określa się natomiast, że w przeciętnym domu jednorodzinnym z pełnym wyposażeniem zużywa się około 150 – 160 litrów na mieszkańca na dobę.

Wielkość działki

Wewnątrz oczyszczalni ścieków zachodzą pewne procesy chemiczne i biologiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na pozostałe obiekty znajdujące się na działce. Z tego powodu między oczyszczalnią a obiektami, takimi jak studnia, muszą zostać zachowane wymagane odległości. Tych odległości trzeba przestrzegać nie tylko na własnej działce, a także na sąsiadujących terenach. Najwygodniej jest zbudować oczyszczalnię ścieków na działkach, które są uzbrojone w sieć wodociągową.

Przepuszczalność gruntów

Przepuszczalność gruntów, czyli możliwość rozpuszczania się w nich ścieków, to jeden z ważniejszych aspektów, które warunkują, jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna się znaleźć na działce. W przypadku gruntów słabo przepuszczalnych, takich jak gliny czy iły, ścieki są zatrzymywane, a w przypadku gruntów zbyt dobrze przepuszczalnych (skała wapienna, żwir), ścieki przepływają za szybko. Takie rodzaje gleb mogą więc przeszkadzać w instalacji oczyszczalni z drenażem.

W niektórych przypadkach można więc wymienić go na grunt dobrze przepuszczalny, ale można również zdecydować się na inny rodzaj oczyszczalni. Tego typu procesy podnoszą jednak koszty budowy. Przydatność gruntów do rozsączania można zbadać samodzielnie przy pomocy testu perkolacyjnego. W ostatecznym rozrachunku rodzaj gruntu i warunki wodne panujące na działce powinny zostać ocenione przez geotechnika. Sporządza on także pisemną opinię, która dotyczy możliwości wybudowania oczyszczalni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz