Artykuł sponsorowany

Kruszywa – ich właściwości i zastosowania

Kruszywa – ich właściwości i zastosowania

Słowo kruszywa są najczęściej kojarzone z budownictwem, w którym najczęściej wykorzystuje się je na szeroką skalę. Podstawowe zastosowania kruszyw to: beton, zaprawy, utwardzanie podłoża. Ogromne zróżnicowanie pod kątem właściwości pozwala też na używanie ich w różnych innych celach. Warto dowiedzieć się, które na przykład nadają się do drenażu, a które pod drogi albo do budowy domu.

Czym jest kruszywo?

Kruszywem nazywamy materiały sypkie pochodzenia organicznego, mineralnego lub przemysłowego. Otrzymuje się je na dwa sposoby: nieco rzadziej w wyniku recyklignu (wymagają wtedy mechaniczne przetworzenie), na przykład przerobiony gruz betonowy i ceglany, oraz metodami kopalnianymi.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa można podzielić na różne kategorie, między innymi pod względem grubości ziarna, sposobu ich pozyskiwania (naturalne, sztuczne), gęstość objętościową (lekkie, zwykłe, ciężkie). Istnieją również trzy grupy asortymentowe: piasek, piasek łamany; żwir, grys i grys z otoczaków; sortowana mieszanka kruszywa naturalnego, kruszywa łamanego oraz otoczaków.

Zastosowanie

W dużej mierze kruszywa wykorzystywane są do produkcji betonu (stanowią one nawet 70%). To one są kluczowym elementem decydującym o właściwościach betonu. Na przykład wapień i dolomit, czyli kruszywa o nieco mniejszej wytrzymałości, sprawiają że beton też nie jest aż tak wytrzymały. Używa się ich także do produkcji lastriko oraz tynków szlachetnych. Granit, bazalt i porfir, kruszywa pochodzące ze skał o większej wytrzymałości, wpływają na zwiększenie odporność na ściskanie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Używa się ich do budowy dróg. Do produkcji ciężkich betonów osłonowych stosowane są zazwyczaj baryt, limonit, getyt, hematyt i magnetyt. Jeśli natomiast snujemy plany o  budowie podjazdu, mamy raczej szeroki wybór, gdyż możemy użyć żwiru, tłuczenia lub pospółkę. Są one również wykorzystywane do odprowadzania wody. Piasek stosuje się zazwyczaj do zapraw: cementowo-gipsowych oraz cementowych (ziarna o grubości 2 milimetrów) i gipsowo-wapiennych oraz gipsowych (poniżej 1 milimetra). Dodatkowo warto wiedzieć, że używa się go do gładzi (ziarna o grubości 0,5 milimetra).

Cena i dostępność

W Polsce jest wiele firm zajmujących się produkcją oraz transportem kruszywa, więc możemy być pewni, że nie napotkamy większych problemów z kupnem kruszywa na budowę naszego domu. Ceny nieco się wahają, jednym z najtańszych jest żwir ogrodowy, którego cena zaczyna się od 40 zł za tonę, natomiast tym droższym pozostaje kora kamienna, której ceny dochodzą do 450 zł za tonę.

Rodzajów kruszyw jest wiele, czasami mogą pojawić się problemy w ich samodzielnym wyborze. W takiej sytuacji można skontaktować się ze sprzedawcą kruszyw, na przykład z Pawłem Trębickim z firmy Techtrans, który poleci któreś z dostępnych kruszyw. Warto jest też wybrać firmę, która zapewnia  transport zakupionego kruszywa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz