Artykuł sponsorowany

Krótka historia dużej popularności naleśników

Krótka historia dużej popularności naleśników

Naleśniki to bardzo proste danie, które lubią niemal wszyscy. Jest obecne w kuchni wielu krajów, choć występuje w najróżniejszych postaciach. Naleśniki wybornie smakują na ciepło lub zimno, w wersji słodko, słono lub z mięsem. Pyszne naleśniki to znakomity przepis na dobry humor całej rodziny. Wiedząc, jak ważne miejsce zajmują w polskiej kuchni, przygotowaliśmy garść ciekawych, naszym zdaniem, informacji o tej prostej, lecz arcyciekawej potrawie.

Skąd się wzięły naleśniki?

Trudno powiedzieć, który kraj jest kolebką naleśników, natomiast wiadomo, że były znane już w starożytności, chociaż w nieco innej postaci niż współczesne. W literaturze pojawiły się po raz pierwszy w jednym z dzieł Kratinosa, greckiego komediopisarza, który tworzył w IV wieku p.n.e. Obecnie są znane w wielu kuchniach świata, choć w nieco innej formie, np. w Stanach Zjednoczonych jako pancakes, w Indiach jako dosa lub appam, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji jako bliny.



Ciekawostki o naleśnikach

Różne postaci naleśników zajęły zaszczytne miejsce w księdze rekordów Guinnessa. Największy do tej pory naleśnik miał średnicę 15 metrów. Niezwykle zwinnej osobie udało się podrzucić naleśnik na wysokość 9.47 metrów, natomiast prawdziwym rekordzistą w smażeniu naleśników na czas jest Ross McCurdy - właściciel pewnej restauracji w Stanach Zjednoczonych. W ciągu godziny, udało się jemu przygotować aż 1092 naleśniki.

Jak zrobić dobre naleśniki?

Wyborne naleśniki to przepis na udany rodzinny obiad, wyjście do kawiarni lub samotny wieczór. Cały sekret tkwi w odpowiedniej konsystencji ciasta i dobrze rozgrzanej patelni. Nie bez znaczenia są również proporcje składników. Jak więc zrobić dobre ciasto naleśnikowe? Oto jedna z propozycji.

  1. Przygotuj: 2 szklanki wody, 2 szklanki mleka, 2.5 szklanki mąki, 50 ml oleju, szczyptę soli.
  2. Wymieszaj wodę, mleko i mąkę na gładką masę. Konsystencja powinna być “lejąca się”.
  3. Odstaw ciasto na 15 minut - w tym czasie lekko zgęstnieje. Dodaj olej i dokładnie wymieszaj.
  4. Smaż naleśniki na mocno rozgrzanej patelni.


Tak przygotowane naleśniki są znakomitą bazą pod dalsze dania lub zawinięcie w farsz warzywny lub mięsny. W wersji z miodem, dżemem lub owocami są doskonałym deserem dla małych i dużych łasuchów.

Pyszne naleśniki na mieście

Dobra kawa i naleśniki na słodko to przepis na udane popołudnie. Kawiarnia SIP w centrum Jordanowa, serwuje przepyszne naleśniki w różnych wariantach: naleśniki z mięsem, naleśniki z warzywami lub na słodko. Jeśli więc poszukujesz miłego i przytulnego miejsca, aby odpocząć, wypić dobrą kawę lub herbatę i zjeść smaczne naleśniki, warto tam zajrzeć.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz