Artykuł sponsorowany

Kriochirurgia - co warto wiedzieć?

Kriochirurgia - co warto wiedzieć?

Kriochirurgia to zabieg należący do medycyny estetycznej. To bezkrwawa oraz bezpieczna metoda lecznicza patologicznych zmian widocznych na skórze. Z powodzeniem wykorzystuje się ją do leczenia rozmaitych schorzeń. Na czym polega kriochirurgia, kto może skorzystać z takiego zabiegu, a także co można wyleczyć przy użyciu tej metody? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule!

Na czym polega kriochirurgia i kiedy się ją stosuje?

Kriochirurgia to zabieg, który polega na miejscowym i kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przy użyciu ekstremalnie niskiej temperatury. Proces, któremu ulega zmieniona patologicznie skóra, nazywa się kriodestrukcją, co dosłownie oznacza zniszczenie niską temperaturą. W konsekwencji zabieg prowadzi do oddzielenia zmienionej, zamrożonej tkanki od zdrowej skóry. Do tego zabiegu wykorzystywany jest podtlenek azotu.

Zabieg kriochirurgii wykorzystuje się w leczeniu schorzeń dermatologicznych, czyli takich, które objawiają się na skórze. Wśród jednostek chorobowych znajdują się między innymi:

  • łagodne zmiany nowotworowe;
  • stany przedrakowe;
  • brodawki o różnym pochodzeniu;
  • zrogowacenia i odciski;
  • bliznowce, przerośnięte blizny;
  • plamy, przebarwienia;
  • włókniaki.

Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Wskazaniem do wykonania zabiegu kriochirurgii jest między innymi wystąpienie określonego schorzenia dermatologicznego. Podczas zabiegu nie stosuje się żadnego znieczulenia, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia powikłań z nim związanych.

Na możliwość zastosowania tego postępowania medycznego nie ma wpływu wiek osoby chorej czy też jej ogólny stan zdrowia. Kriochirurgia nie ma również wpływu na płód, zatem ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Sam zabieg nie jest bolesny, trwa krótko. Pacjentom towarzyszy uczucie chłodu. Może też pojawić się swędzenie oraz lekkie pieczenie. Ból może się pojawić podczas rozmrażania, ale nie jest silny i szybko znika. 

Można więc śmiało powiedzieć, że nie istnieją konkretne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu, chyba że lekarz stwierdzi inaczej.

Dlaczego kriochirurgia jest dobrym rozwiązaniem?

Metoda leczenia, jaką jest zabieg kriochirurgii, jest przede wszystkim bezpieczna. Nie wymaga podania znieczulenia, jest bezkrwawa i nieinwazyjna. Co więcej, wykazuje wysoki poziom skuteczności, co jest bardzo ważne podczas leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń, nie tylko tych o podłożu dermatologicznym. Kolejną zaletą jest fakt, że skutki uboczne w zasadzie nie występują, a jeżeli się pojawią, dają lekkie objawy, takie jak przekrwienie, obrzęk czy lekki ból. Leczone miejsce goi się szybko - w przypadku mniejszych zmian blizny znikają, jeżeli zaś usuwana tkanka zajmowała dużą powierzchnię, blizna wygląda estetycznie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przed wykonaniem zabiegu skonsultuj się z lekarzem, który zajmuje się wykonywaniem tego typu zabiegów - znajdziesz go na przykład w Centrum Medycznym Legionów. Rozmowa ze specjalistą z pewnością pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Opracowanie:
Lębork, Legionów Polskich 18
tel. 59 863 24 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz