Artykuł sponsorowany

Kremacja. Jak zorganizować pochówek?

Kremacja. Jak zorganizować pochówek?

Kremacja to w ostatnim czasie coraz częściej wybierana alternatywa dla tradycyjnego pochówku. Na czym polega i jak wygląda jej organizacja?

Kremacja od strony formalnej

Organizacja pochówku z kremacją po względem formalności nie różni się od postępowania w przypadku tradycyjnego pochówku w glebie. W pierwszej kolejności należy uzyskać kartę zgonu, czyli lekarskie poświadczenie o śmierci osoby. W zależności od okoliczności kartę może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia wezwany do denata, lekarz opiekujący się zmarłym w szpitalu bądź lekarz przeprowadzający sekcję zwłok (w przypadku, gdy zgon nastąpił w wyniku wypadku bądź przestępstwa). Karta zgonu jest niezbędna, by uzyskać akt zgonu i by ciało mogło zostać przekazane zakładowi pogrzebowemu. Akt zgonu to dokument wydawany przez urząd stanu cywilnego – poza karta zgonu do jego wydania potrzeby jest dowód osobisty zmarłego, odpis aktu urodzenia oraz odpowiedni wniosek. Po załatwieniu tych formalności ciało może zostać odebrane ze szpitalnej kostnicy i przetransportowane do zakładu pogrzebowego, który ma zająć się przygotowaniami do pochówku.

Jak wygląda kremacja?

Spopielenie zwłok to zwyczaj znany już od czasów starożytnych, przez wieku kultywowany był w całej Europie, również w Polsce. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa zaczęto odchodzić od tego zwyczaju, dopiero w ostatnich czasach stanowisko Kościoła wobec kremacji uległo złagodzeniu. Wbrew powszechnym opiniom obecne piece krematoryjne nie spalają zwłok przy pomocy lecz wyłącznie przy pomocy wysokie – sięgającej 1200 stopni – temperatury. Zanim jednak do tego dojdzie, ciało musi zostać odpowiednio przygotowane – przygotowania obejmują między innymi mycie, czesanie, ubranie. Następnie zmarłego umieszcza się w specjalnej trumnie do kremacji.

- Trumna taka musi być wykonania z materiałów ekologicznych, aby powstające w czasie spalania gazy nie zawierały trujących substancji – mówi przedstawiciel zakładu pogrzebowego E. Wiśniewska - Do produkcji trumny nie używa się między innymi lakierów.

Uroczystość pogrzebowa składa się zazwyczaj z dwóch części. Pierwsza obejmuje pożegnanie zmarłego przed kremacją. Następnie ciało wprowadza się do pieca, gdzie przez około trzy godziny jest spopielane. Następnie prochy przesypywane są do urny. Druga część pogrzebu obejmuje złożeniu urny w grobie lub kolumbarium, czyli tzw. ścianie pamięci wewnątrz krypty.

Czy urnę można trzymać w domu?

Częstym obrazem w filmach są urny pogrzebowe przechowywane w domach. Zgodnie z prawem polskim nie jest to możliwe – urna z prochami musi być złożona w grobie, krypcie lub kolumbarium, zakazane jest przechowywanie szczątek zmarłego w domu bądź rozsypywanie ich do morza.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz