Artykuł sponsorowany

Krajowy rynek prętów ze stali

Krajowy rynek prętów ze stali

Polska staje się jednym z czołowych producentów i dystrybutorów wyrobów hutniczych ze stali, w całej Europie, dorównując jakościowo najlepszym ośrodkom przemysłowym Francji, Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. Sukces rodzimego rynku między innymi w produkcji i szerokim handlu prętów stalowych, wiąże się zaś z atrakcyjnością cen, różnorodnością gatunkową oferowanych produktów, a także z nowoczesnością parków maszynowych, wykorzystywanych przez renomowane polskie firmy wytwórcze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wytworzyły one w ubiegłym roku (2018) łącznie blisko 3750 tysięcy ton prętów i płaskowników!

Zastosowanie prętów stalowych

Olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe na pręty stalowe, kształtowniki i płaskowniki, wiąże się z ich bardzo uniwersalnym zastosowaniem, które obejmuje różne dziedziny m.in. przemysłu. Tego typu wyroby hutnicze, są wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, przy budowie maszyn i urządzeń, przy produkcji narzędzi i elementów precyzyjnych, a także wyrobów złącznych, armatury pneumatycznej, armatury hydraulicznej, maszyn rolniczych, oraz sprzętów AGD. Pręty stalowe znajdują również swój rynek zbytu w przemyśle kolejowym, górniczych, meblarskim, okuciowym, a także elektroenergetycznym. Tak szeroki zakres wykorzystania powoduje jednak to, że producenci wyrobów hutniczych muszą tworzyć produkty o różnej budowie, czy właściwościach technicznych.

Rodzaje prętów stalowych

Pręty stalowe, które spotyka się dzisiaj na rynku, można podzielić głównie na cztery typy. Mowa o prętach okrągłych, kwadratowych, sześciokątnych, a także płaskich. Mogą one się od siebie różnić oczywiście wymiarami, klasą dokładności wykonania (wg ISO 286-2), powierzchnią prętów (np. dokładnie usunięta zendry – zgorzelina – w procesie śrutowania przed ciągnieniem – wg. EN 10277), końcami prętów (cięte na nożycy, jednostronne lub dwustronne obcinane na pile, z fazowanymi i planowanymi czołami), prostością (najczęściej wartość odchyłki prostoliniowości wynosi maksymalnie 10 mm/m), ochroną antykorozyjną (np. pokrycie powłokami lub olejami antykorozyjnymi do celów transportowych), a także metodą wykonania:

  • ciągnione, umocnione przez ciągnienie – +C,
  • łuszczone po walcowaniu – +SH,
  • szlifowane po ciągnieniu:  +C,+SL; po łuszczeniu +SH, +SL,
  • wykonane w innych metodach produkcyjnych i obróbce cieplnej.

Technologia produkcyjna

Pręty stalowe są wykonywane w trzech procesach hutniczych, metaloplastycznych, czy tych zaliczanych do innowacyjnej obróbki materiałowej. Najlepsze firmy produkcyjne, wyposażone są w nowoczesne parki maszynowe, pozwalające na przeprowadzanie procesów ciągnienia, łuszczenia i szlifowania.

Pierwszy rodzaj działań – ciągnienie – zalicza się do złożonego procesu plastycznego kształtowania metali przez zgniot na zimno. W tymże sposobie wytwórstwa prętów stalowych – ciągnionych – materiał przerobowy przechodzi przez otwór narzędzia zwanego ciągadłem. Ono pozwala na formowanie określonego kształtu produktu, który wyróżnia się swoją gładkością oraz jasnością. Jest przy tym umocniony i bardzo wytrzymały, a jego właściwości plastyczne (elastyczność, odkształcenia itd.) spadają, co jest zjawiskiem bardzo pożądanym.

Druga metoda – łuszczenia – jest wykonywana dzięki zautomatyzowanym obrabiarkom z nożami z węglików. Są one niesamowicie dokładne, usuwając zarówno warstwy wierzchnie prętów, jak i też różnego rodzaju wady hutnicze. To pozwala na uzyskanie prętów o dużej dokładności średnicy. Mowa o uzyskaniu standardu nawet IT9.

Trzeci proces produkcyjny, polega na obróbce materiałowej ubytkowej, gdzie za pomocą ściernic nowoczesnych szlifierek, usuwany jest nadmiar surowca. Warto przy tym wiedzieć, że niezwykła precyzja przy zachowaniu wszystkich właściwości technicznych wyrobu, jest osiągana dla materiałów wyjściowych zarówno ciągnionych, jak i też łuszczonych. To pozwala uzyskać najlepszy rynkowy produkt ze stali jasnej, wykorzystywany m.in. przy konstruowaniu maszyn.

Polscy producenci prętów ze stali – rywalizacja rynkowa

W Polsce rynek wyrobów hutniczych niesamowicie się rozwija, również wykorzystując przy tym surowce wtórne pochodzenia recyklingowego. Olbrzymi popyt na m.in. pręty ciągnione, powoduje zaś, że z każdym roku przybywa nowych producentów. Rynek pomimo tego, że jest w stanie pomieścić dużą liczbę różnych firm wytwórczych, jest również skoncentrowany na wysokim poziomie rywalizacji, m.in. technologicznej oraz logistycznej. Najlepsi branżowi „gracze”, słyną z błyskawicznych transportów, elastycznych działań, a także atrakcyjnych cen. Ich wyroby muszą również spełniać szereg restrykcyjnych norm polskich i europejskich. Jedną z firm, której ofertą warto się zainteresować, jest przedsiębiorstwo GOODSTEEL, z którą współpracuje stale wiele krajowych ośrodków przemysłowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz