Artykuł sponsorowany

Kotły C. O., czyli jak zadbać o ciepło dopasowane do naszych potrzeb.

Kotły C. O., czyli jak zadbać o ciepło dopasowane do naszych potrzeb.

Właściwie dobrane źródło ciepła dla domu to zarówno podstawa komfortu mieszkańców oraz efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej, jak również skuteczne ograniczenie kosztów zużycia energii. Niemniej jednak ilość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb kotła nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też, pamiętając, że wykonanie całej instalacji grzewczej jest długoletnią inwestycją, warto ją przemyśleć.

Niełatwy wybór

Kotły c. o. to urządzenia, których podstawą działania jest podgrzewanie czynnika, najczęściej wody, w wyniku procesu spalania paliwa w kotle. Przy wyborze odpowiedniego dla nas rozwiązania warto zasięgnąć porady fachowców zajmujących się instalacjami grzewczymi, na przykład z firmy Dawida Borgieła - Hydro instal z miejscowości Czechowice-Dziedzice, gdyż wybrany przez nas typ paliwa będzie miał wpływ na komfort obsługi pieca, a także pozwoli wydajnie zasilać instalację grzewczą, przy minimalnych kosztach eksploatacji. Pod tym względem współczesny rynek oferuje nam następujące możliwości:

  • Kotły na paliwo stałe, w których paliwem jest najczęściej węgiel, drewno, koks, ekogroszek. Podstawową ich zaletą jest niewątpliwie cena oraz koszty eksploatacji. Niemniej jednak, w zależności od technologicznego zaawansowania, kotły tego typu mogą być absorbujące i wymagać naszej obsługi - nawet co kilka godzin, w przypadku najprostszych urządzeń lub co kilka dni, jeśli będzie to nowoczesny kocioł
    z podajnikiem.
  • Kotły gazowe – zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Jest to inwestycja o tyle warta uwagi, iż paliwo to charakteryzuje się wysoką czystością spalania. W przypadku gazu ziemnego niezbędne jest podpięcie się do odpowiedniej instalacji zapewniającej to paliwo, natomiast użycie gazu płynnego wymaga wybudowania odpowiedniej instalacji zbiornikowej oraz dostaw gazu specjalnymi cysternami. Kotły gazowe dobiera się według czterech podstawowych kryteriów: sposobu montażu - stojący lub wiszący; pełnionych funkcji - jednofunkcyjny - do centralnego ogrzewania
    (z możliwością współpracy z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej) lub dwufunkcyjny - do centralnego ogrzewania i bezpośrednio przygotowania ciepłej wody; możliwości odprowadzania spalin i sposobu pobierania powietrza do spalania - z otwartą i zamkniętą komorą spalania; sprawności - tradycyjny albo kondensacyjny - odzyskujący ciepło skraplania pary wodnej.
  • Kotły olejowe - podobnie jak urządzenia gazowe, są bezobsługowe i nie wymagają ze strony użytkownika zbyt wiele uwagi. Niemniej jednak potrzebują one wygospodarowania odpowiedniego miejsca na zbiorniki z zapasem oleju.          
  • Kotły elektryczne – rozwiązanie, które jest znacznie rzadziej stosowane. Co prawda urządzenie to jest stosunkowo tanie w zakupie i bardzo wydajne, można je także precyzyjnie programować oraz nie trzeba odprowadzać spalin, niestety problemem są koszty energii elektrycznej.
  • Kotły wielopaliwowe - w których mogą być spalane zarówno paliwa stałe, jak i płynne (najczęściej olej, rzadziej gaz). Wygodniejsze w obsłudze są kotły dwukomorowe,
    w których paliwo stałe i płynne są spalane w oddzielnych komorach. Pozwala to na automatyczne przełączanie z jednego paliwa na drugie (gdy dopala się węgiel, włącza się palnik olejowy).

Co jeszcze wziąć pod uwagę

W przypadku gdy zdecydujemy się na ogrzewanie domu konkretnym paliwem, musimy też pamiętać o doborze odpowiedniej mocy kotła, która będzie dostosowana do wymogów jakie stawiają istniejące instalacje grzewcze i umożliwi podgrzanie wybranych pomieszczeń. Moc kotła powinna być dobrana w oparciu o opisany w projekcie bilans cieplny budynku, który uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni, rodzaju obiektu, sposobów współdziałania układów automatycznej regulacji obiegów c.o. wentylacji i sposobu przygotowania c.w.u. Kocioł nie może mieć zbyt małej mocy, ponieważ nie dogrzeje pomieszczeń, a zbyt duża spowoduje pracę przy niskim obciążeniu urządzenia, co z kolei ma wpływ na szybsze jego zużycie.

Wybierając kocioł musimy wziąć pod uwagę sporą ilość dostępnych rozwiązań i pamiętać
o wielu szczegółach. Niemniej jednak warto podejść do tego w sposób rozsądny, nie kierując się jedynie ceną urządzenia. Dzięki temu będziemy mogli przez wiele lat cieszyć się systemem grzewczym dopasowanym o naszych potrzeb.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz