Artykuł sponsorowany

Korzyści z diety warzywnej

Korzyści z diety warzywnej

Warzywa są źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczają też błonnik oraz substancje bioaktywne, które pozytywnie wpływają na pracę nie tylko układu pokarmowego, ale też poprawiają metabolizm. Dieta warzywna, która składa się wyłącznie z warzyw to idealne rozwiązanie dla osób, które nie jedzą mięsa, chcą poprawić funkcjonowanie organizmu i przede wszystkim nie mają czasu na codzienne gotowanie.

Dlaczego warto jeść warzywa?

Warzywa ze względu na swoje właściwości odżywcze powinny stanowić podstawę codziennej diety. Charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy C, grupy B, a w przypadku zielnych warzyw też witamin z grupy K. Warzywa są źródłem kwasu foliowego, składników mineralnych jak żelazo wapń, potas magnes oraz miedź.  Zawierają ponadto węglowodany i błonnik, który przyspiesza pracę jelit i przemianę materii. Zjadanie porcji świeżych warzyw codziennie wpływa więc korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Jak powinna wyglądać dieta warzywna?

Celem diety warzywnej jest przede wszystkim redukcja wagi bez konieczności stosowania długich i uporczywych głodówek. Podstawą diety są warzywa, które można spożywać na surowo, zblanszowane, kiszone lub w postaci przetworzonych surówek. Warzywa są idealnym wypełniaczem żołądka, mają mało kalorii, ale dużo błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na przemianę materii.

Dietę warzywną można stosować nie dłużej niż 10 dni ze względu na niską kaloryczność i małą ilość białka. To ostatnie jest niezbędne dla niezakłóconej pracy organizmu. W diecie opartej na warzywach należy pamiętać, aby zjadać nie mniej niż 1000 g posiłków dziennie. Należy pamiętać, aby takie warzywa jak papryka, ogórek, kalafior, brokuły czy marchewka znalazły się w każdym posiłku jaki zjadamy. Do kromki chleba z serkiem na śniadanie warto dodać kawałek ogórka lub rzodkiewki, a do gotowanego kurczaka z ryżem na obiad dodać marchewkę z groszkiem. Obecność warzyw na pewno dobrze wpłynie na układ pokarmowy. Warto dodać też przyprawy, szczególnie ziołowe. Poprawiają one nie tylko smak, ale wpływają na wyższą przyswajalność witamin i składników mineralnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz