Artykuł sponsorowany

Korzyści i ryzyka w zatrudnieniu pracownika tymczasowego

Korzyści i ryzyka w zatrudnieniu pracownika tymczasowego

Z zatrudnieniem pracownika wiąże się wiele korzyści, jak i odrobinę ryzyka. Niektóre z nich, dzięki współpracy z agencją zatrudnienia jesteśmy w stanie rozszerzyć, a inne wyeliminować. Pytanie brzmi: “Czy zdecydujemy się na zatrudnienie pracownika tymczasowego?” Czy może jesteśmy wciąż niezdecydowani, nie znając pełni korzyści płynących z takiej formy zatrudnienia i obawiając się, że ryzyko jest zbyt wielkie?

Nadzieje, obowiązki, wymagania

Zanim przystąpimy do wymieniania korzyści i ryzyk, warto wpierw zastanowić się, co jesteśmy w stanie zaoferować pracownikowi tymczasowemu i jakie wobec niego mamy oczekiwania. Do czego jest nam potrzebny i jakie warunki jesteśmy w stanie mu zapewnić? Czy będą one konkurencyjne względem podobnych ofert na rynku? Czy możemy mieć pewność, że pracownik błyskawicznie nie znajdzie sobie innego, lepszego zatrudnienia? Ostatecznie ile będzie nas kosztować współpraca z agencją, a ile wyniesiemy z niej korzyści?

Jak twierdzą specjaliści z Tap Uliana Szczetenko te pytania nie są bez odpowiedzi. Należy zwrócić uwagę, że pracownik tymczasowy nigdy nie będzie dla nas tak lojalny, jak kontraktowiec. Z tego też powodu powinniśmy kierować takich pracowników do najprostszych i niewymagających specjalnych kwalifikacji prac. Im więcej zainwestujemy w szkolenie takiego pracownika, tym więcej jesteśmy w stanie szybko stracić, gdy znajdzie lepszą ofertę. Nie oznacza to, że nie znajdziemy pracowników, którzy z chęcią dla nas wykonają pracę i to przez długi okres. Wiele zależy od tego, co jesteśmy w stanie im zaproponować pamiętając, że ich pracodawcą w rzeczy samej jest agencja pracy tymczasowej, a nie my osobiście.

Korzyści i ryzyka w zatrudnieniu pracownika z agencji pracy tymczasowej

Korzyści:

  • Mniejsze zaangażowanie własnych zasobów kadrowych do obsługi formalności związanych z zatrudnieniem pracownika tymczasowego. Większość pracy wykonuje agencja zatrudnienia.
  • Błyskawiczna możliwość dostosowania się do zmian na rynku pracy.
  • Brak odpraw przy likwidacji stanowiska pracy.
  • Wypłata odszkodowań w przypadku wyrządzenia szkody przez pracownika tymczasowego.
  • Brak problemów z przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony.  

Posiadanie uprawnień do wykonywania obowiązków i korzystania z praw przysługujących pracodawcy, w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego.

  • Możliwość zwolnienia pracownika bez podawania przyczyny.
  • Agencja pracy tymczasowej zajmuje się administracją danych osobowych pracowników tymczasowych - oznacza to zwolnienie z wielu obowiązków, w tym dostosowania się do przepisów RODO.

Ryzyko w zatrudnieniu pracownika tymczasowego wiąże się nie tylko z zapisami w umowie z agencją zatrudnienia, ale i z przepisami BHP oraz zapisami w polskim prawie. Niektóre naruszenia przepisów mogą wiązać się z karami grzywny lub sankcjami. Kary mogą być dotkliwe i osiągać wysokość od 1 do 30 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że dotykają wyłącznie te firmy, które nie stosują się do wymienionych wyżej zapisów w prawie i umowach.

Aby uniknąć poniesienia dodatkowych kosztów związanych z nałożeniem kar, powinno się w szczególności zachować wszelkie normy BHP, zapewnić pracownikowi tymczasowemu ubranie robocze, posiłki i napoje profilaktyczne, oraz pełne przeszkolenie z zasad użytkowania i bezpieczeństwa pracy z maszynami i urządzeniami, którymi pracownik operuje. Konieczne są też szkolenia na każdym nowym stanowisku pracy oraz szkolenia okresowe. Ponadto pracodawca jest zobowiązany do wypełniania obowiązków uzgodnionych z agencją, wypełniania ewidencji czasu pracy i niezwłocznej reakcji w przypadku jakiegokolwiek wypadku przy pracy. Każdy z pracowników tymczasowych musi także mieć pełną świadomość niebezpieczeństw i sposobów ochrony w związku z wykonywaną przez niego pracą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz