Artykuł sponsorowany

Kora jako popularny element dekoracji ogrodowych

Kora jako popularny element dekoracji ogrodowych

Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się sezon na prace w ogrodzie, dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych tym, jak zaaranżować przestrzeń wokół domu. Poza kwiatami, krzewami i drzewami ważnym elementem jest też podłoże. Może ono być stworzone na przykład z kory. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie ma zalety? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Funkcja ściółki z kory

Kora jest elementem, który często wykorzystuje się do tworzenia ściółki. Funkcja tej warstwy to między innymi ochrona gleby przed wysychaniem oraz skrajnymi temperaturami. Poza tym ogranicza ona rozwój chwastów, dzięki czemu w ogrodzie jest trochę mniej pracy. Można więc poświęcić więcej czasu na odpoczynek na świeżym powietrzu

Są różne rodzaje kory, a najwięcej korzyści przyniesie odpowiednie dobranie jej typu do zastosowania – wyjaśnia pracownik firmy Hurtownia Ogrodnicza Jacek Świętek


Materiał ten ma też oczywiście funkcję dekoracyjną. Ze względu na swój wygląd świetnie komponuje się z roślinami oraz ich otoczeniem i pozwala stworzyć spójną kompozycję ogrodu. Jest to zatem element praktyczny, który ma również duże walory estetyczne.

Rodzaje i zalety kory

Najpopularniejszym rodzajem jest kora drzewna, z czego najczęściej wybiera się drzewa iglaste, takie jak sosna i świerk. Mają one niewątpliwe walory dekoracyjne, bo przez swój naturalny wygląd wpasowują się w aranżację ogrodu. Kora sosnowa wzbogaca podłoże substancjami odżywczymi, ze względu na swoje pH sprawdzi się szczególnie w przypadku roślin kwasolubnych. Dotyczy to szczególnie wersji przekompostowanej, zastosowanie świeżego materiału wymaga bowiem dodatkowego stosowania nawozów azotowych. Kora ozdobna może pochodzić również ze świerków albo z innych drzew iglastych czy nawet liściastych, chociaż ostatni rodzaj nie jest zbyt często spotykany.

Należy pamiętać jednak o tym, że chociaż materiały roślinne mają liczne zalety, to rozkładają się, dlatego trzeba je uzupełniać co jakiś czas. Alternatywę może stanowić kora kamienna, która jest trwała, a również ma dużą wartość dekoracyjną. Najczęściej wykonuje się ją z gnejsu, który także ma właściwości zakwaszające glebę. Zaletą kory kamiennej jest także duża przepuszczalność wody oraz możliwość dopasowania do dowolnej aranżacji ogrodu. Wybór konkretnego rodzaju zależy zatem od zastosowania oraz oczekiwanych właściwości. Niezależnie od decyzji warto zaopatrywać się w korę ozdobną w sklepach ogrodniczych, które oferują produkty dobrej jakości. Poza tym w razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności związanych z wyborem można poprosić ich pracowników o radę.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz