Artykuł sponsorowany

Konwój gotówki - co warto o nim wiedzieć?

Konwój gotówki - co warto o nim wiedzieć?

Jednym z zadań agencji ochrony jest konwój i przewóz wartości pieniężnych. Transport gotówki czy papierów wartościowych wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego wykupują odpowiednie polisy ubezpieczeniowe. Wynajęcie specjalistycznego konwoju w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem na bezpieczny przewóz środków, a przy ich wysokiej wartości, staje się prawnym obowiązkiem.

Konwojowanie a inkaso

Konwojowanie stanowi usługę transportu środków pieniężnych pod nadzorem wyszkolonych pracowników ochrony. Wykwalifikowani agenci mają zdolność do analizy i przewidzenia potencjalnych zagrożeń, co jest szczególnie ważne przy przewozie dużej  ilości gotówki. Nie inaczej jest w przypadku pracowników Agencji Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ALAN.

Agenci zawsze uzbrojeni są w broń palną. To jednak nie wszystko. Na wyposażeniu posiadają też środki łączności, hełmy czy kamizelki kuloodporne, aby móc skutecznie odeprzeć ewentualny atak. Konwojowanie nie może również się odbyć bez specjalnie dostosowanego pojazdu. Tzw. bankowozy muszą posiadać liczne atesty i certyfikaty, które są też niezbędne przy procedurze ubezpieczeniowej.

Konwój odbywa się z udziałem osoby wyznaczonej przez zleceniodawcę, co odróżnia go od inkasa. Inkaso to prostsza formuła transportu, w której uczestniczą wyłącznie agenci ochrony. Środki pieniężne odbierają oni są za pokwitowaniem w wyznaczonym miejscu, a następnie przewożą je banku bądź liczarni. Z inkasa najchętniej korzystają stacje paliw, a także duże sieci handlowe. Stanowi jednak również najlepsze rozwiązanie dla małych punktów, które przyjmują płatności gotówką.

Kiedy konwój jest konieczny?

O tym, czy przewóz środków pieniężnych wymaga zabezpieczenia, zależy od ich łącznej wartości. Obowiązek transportu z ochroną fizyczną powstaje, gdy przesyłka przekracza 0,2 jednostki obliczeniowej.  Jednostka obliczeniowa to zaś 120-krotność przeciętnego wynagrodzenia w brutto za ubiegły kwartał i obecnie wynosi 639.776,40 zł. Dokonując prostych obliczeń, można ustalić, że każdy transport wartości pieniężnych powyżej 128 tysięcy zł musi odbywać się w asyście przeszkolonych agentów ochrony.

Wartość pieniężna a środki bezpieczeństwa

Wysokość przewożonej gotówki determinuje wybór właściwych pojazdów, które w zależności od posiadanych zabezpieczeń, oznacza się literami A, B i C. Największe sumy mogą transportować bankowozy typu A. Łączna wartość ładunku przekracza w nich 24 jednostki obliczeniowe. W bezpiecznym dotarciu do celu wspomaga ich dodatkowy pojazd.

Konwój a ubezpieczenie przesyłki

Przewóz gotówki jest czynnością objętą ochroną w ramach obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli dochód netto agencji jest niższy niż 2 mln euro, to transportowane środki pieniężne chronione są do wysokości 20 tys. Jako że często konwojuje się wysokie kwoty, dodatkowa polisa jest niezbędna.  Ubezpieczenie takie chroni nie tylko wartość przesyłki, ale także pojazd i osoby uczestniczące w konwoju. Sumę polisy wylicza się indywidualnie na podstawie dokumentacji posiadanego samochodu i pojemnika, w którym przewożona jest gotówka czy inne środki. Pod uwagę brana jest też liczba konwojentów oraz ich wyposażenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz