Artykuł sponsorowany

Kontrola dostępu, sterowanie systemem

Kontrola dostępu, sterowanie systemem

Wejście do strefy chronionej, budynku, pomieszczenia czy na teren przedsiębiorstwa lub prywatnego domu, nie powinno być łatwo dostępne. W takich miejscach i strefach należy podjąć wszelkie możliwe kroki, by znajdowały się wyłącznie upoważnione osoby. To od rodzaju zabezpieczenia zależy jak często mieszkańcy bloków i domów będą narażeni na kontakt z niechcianymi gośćmi. To od nich zależy, czy przedsiębiorstwo i ważne dla niego pomieszczenia będą odpowiednio chronione przed niepowołanym dostępem.

Strefa chroniona

Jest to przede wszystkim miejsce lub obszar, który nie powinien być dostępny dla każdego. Wejście do niej należy odpowiednio chronić przed wtargnięciem niepowołanych osób, które mogą wyrządzić szkody, pozbawić nas majątku, uszkodzić maszyny, zakłócać spokój lokatorów. W takiej strefie, w przedsiębiorstwach produkcyjnych często znajdują się biura lub maszyny wysokiej rangi, lub chronione patentami i umowami systemy produkcyjne, lub składniki i części, o których istnieniu wie naprawdę mała grupa osób. To np. chronione patentami produkty stworzone z tajnych składników, o których wiedzę oddaje się wyłącznie sprawdzonym pracownikom. Tak dzieje się w wielu szlachetnych i wykwintnych firmach produkcyjnych na całym świecie, w takich jak np. w jednej z najlepszych brytyjskich firm produkujących wyśmienitą whisky. I w wielu innych, które cenią sobie swoje receptury, nieznaną nikomu technologie wykonania itp.

Jak chronić się przed niechcianymi gośćmi?

Istnieje wiele sposobów ochrony przed wpuszczeniem niepożądanych osób do pomieszczeń i na teren przedsiębiorstwa czy do domów prywatnych, bloków mieszkalnych. Jak mówią specjaliści od zabezpieczeń z firmy Fonex z Częstochowy, wśród nich wymieniamy:

  • zabezpieczenie PIN-em,
  • wykorzystanie kart magnetycznych lub breloków RFID,
  • zastosowanie kamer ochrony w połączeniu z bardziej restrykcyjnymi zabezpieczeniami, takimi jak czytniki biometryczne, identyfikacja twarzy, gałki ocznej, dłoni lub rozmieszczenia żył w dłoniach, itp.,
  • zabezpieczenia stosowane w związku z rozszerzająca się pandemią, takie jak np. dodatkowe czujniki temperatury ciała.

Zabezpieczając pomieszczenia czy budynki PIN-em, zmuszamy naszych pracowników i osoby, którym należy się dostęp do danego miejsca, na zapamiętanie kodu i wpisanie go na klawiaturze numerycznej. Taka weryfikacja jest sprawna o tyle, o ile kod PIN nie zostanie nikomu zdradzony. Często zdarza się np. w blokach mieszkalnych, że dostęp do niego mają także członkowie rodzin lokatorów, którzy takiego dostępu mieć nie powinni. Także i znajomi i koleżanki, którym zdradzono kod dostępu do wejścia do bloku. Takie zachowanie znacznie rzadziej wykrywane jest w przypadku kodów do pomieszczeń pracowniczych, lecz jest to możliwe zagrożenie i niełatwe do wykrycia i wyeliminowania.

Korzystanie z kart magnetycznych lub breloków RFID pomaga na lepsze zabezpieczenie danego terenu, niż jest to w przypadku korzystania z PIN-ów. Wejście do strefy chronionej jest akceptowane jedynie po przyłożeniu kart i breloków do czytnika. W teorii oznacza to, że wchodzi tylko osoba posiadająca kartę. Niestety i w tym przypadku do pomieszczeń jednorazowo może wejść więcej niż jedna osoba, w tym osoby nieupoważnione. Dlatego też istnieją jeszcze lepsze zabezpieczenia, które wykorzystuje się tam, gdzie jest to naprawdę konieczne.

Mowa o czytnikach biometrycznych, czytnikach gałki ocznej, rozmieszczenia żył w dłoniach, które pozwalają nam na dokonanie prawidłowej weryfikacji upoważnionej do wstępu osoby otwierającej przejście. Takie zabezpieczenia w połączeniu z kamerami ochrony usytuowanych w miejscach dostępu do strefy chronionej pomagają w weryfikacji i udostępnieniu przejścia jedynie wyznaczonym do tego osobom. Kamery także zabezpieczają nas przed wtargnięciem do tych stref wielu osób jednocześnie. Takie czytniki, jak np. identyfikacja twarzy nie przepuszczą nikogo, kto choćby miał i ze sobą odpowiednią kartę magnetyczną mogącą służyć jako dodatkowe zabezpieczenie przejścia.

Ostatecznie w dobie pandemii i w wielu przypadkach specyficznych pomieszczeń, gdzie np. wysoka temperatura ciała człowieka może stanowić zagrożenie dla przechowywanych tam substancji lub składników, możemy skorzystać z pandemicznych zabezpieczeń w stylu dodatkowych czytników temperatury ciała czy innych specjalistycznych zabezpieczeń przeciw pandemicznych.

Wejście do strefy chronionej powinno być na tyle zabezpieczone, na ile ważne są dla nas te pomieszczenia i budynki. Na ile ważne jest dla nas to, co znajduje się w ich wnętrzu, za przejściem do strefy. Warto jest chronić majątek firmy i dbać o bezpieczeństwo lokatorów domów i bloków mieszkalnych. To zadania, które zawsze pomagają, a nawet często chronią tych, którzy jako nieupoważnieni mogą narobić nie tylko wiele szkody, ale i ulec uszczerbku na zdrowiu po wtargnięciu do strefy niebezpiecznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz