Artykuł sponsorowany

Konserwacja zabytków – jak możemy wyremontować zabytkową kamienicę?

Konserwacja zabytków – jak możemy wyremontować zabytkową kamienicę?


Zabytki są w naszym kraju objęte szczególną ochroną. Dla właścicieli takich budynków często jest to spory problem – w zabytkowej kamienicy nie można wykonać nawet drobnego remontu bez konsultacji z konserwatorem zabytków. Jak w takim razie możemy dbać o takie budowle? Jak wyremontować zabytek, nie wydając na to fortuny? Odpowiedzi poznacie, czytając nasz krótki poradnik.

Cenna historia w murach budynku

Zabytkami określa się budynki, które pochodzą z jakieś zamkniętej, minionej epoki. Powinny mieć one szczególną wartość, jako budowle charakterystyczne dla danych czasów – coś o nich mówiące. To ważny element kultury, cenny dla całej społeczności. Jednak swojemu właścicielowi zabytkowy budynek potrafi przysparzać wielu problemów – trzeba utrzymywać go w dobrym stanie, nie można samodzielnie remontować bez wcześniejszej zgody, a gospodarowanie przestrzenią takiego budynku jest znacznie utrudnione. Jeśli chcemy wprowadzić w zabytkowej kamienicy jakieś zmiany, musimy zrobić to z pomocą konserwatora zabytków – pomoże nam Renovatum Marek Kawczyński. To specjalista, z bardzo dużym doświadczeniem – pomoże nam odnowić każdy wiekowy budynek, tak, by zachować jego unikalnych charakter.

Jak zaplanować remont zabytku?

Jeśli chcemy wykonać remont zabytkowego budynku, najpierw musimy zdobyć pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych. Taka zgoda jest konieczna, by uzyskać pozwolenie na budowę. Często określa ona warunki, które trzeba spełnić podczas remontu wiekowego obiektu. Do konserwatora zanosimy cały projekt robót budowlanych, by mógł on ocenić, czy taka ingerencja w zabytek nie zaszkodzi jego ogólnej wartości.

Na czym mogą polegać prace renowacyjne?

Zakres prac podejmowanych podczas renowacji zabytków może być bardzo szeroki. Jednym z najczęściej wykonywanych, najprostszych zabiegów, jest odświeżanie tynków i renowacja ścian – ze zgodą na tego rodzaju remont nie powinno być większych problemów. Kluczowy jest tu oczywiście odpowiedni dobór technik budowlanych i kolorystyki, nawiązującej do epoki powstania budynku. Ponadto konserwator zabytków przyda nam się podczas remontów wnętrz. Bardzo ważne, z perspektywy praktycznej, a nie estetycznej, jest wykonywanie dociepleń – lepsza termoizolacyjność budynku sprawia, że od razu staje się on znacznie bardziej energooszczędny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz